Geçiş Mevsimlerinin Baharatlı İçecekleri

Kış aylarından bahar aylarına geçiş dönemini yaşadığımız bugünlerde bu sayıdaki dosyamızda hem lezzetli hem de sağlıklı çayları, farklı aromaları ile yakından tanıyoruz! Çeşit çeşit günün herhangi bir saati içimizi ısıtan baharatlı içecekleri dosya konusu olarak ele alıyoruz. Bu lezzetli içeceklerde tercih edilen baharatlar, süt, bal ve tat katan aromoları inceleyerek kendinize uygun olanı belirlediğinizde ilk fırsatta bulabileceğiniz yeri ziyaret edebilirsiniz.


Chai Tea Latte

Sahlebi andıran tadıyla, kökeni Hint medeniyetine dayanan Chai Tea Latte’nin kökeni Güneydoğu Asya ülkelerine dayanmaktadır. Masala Çayı olarak da bilinen Chai Tea Latte, Masala kelimesi, Hintçe’de “karışık baharat” anlamına gelmektedir. İçeriği çok faydalı olan içecek, Hint medeniyetinde şifa içeceği olarak kullanılır. Bununla birlikte sağlık sistemi içerisinde önemli bir yer edinir. İlk olarak, içeceğin yapımında yalnızca faydalı olduğu düşünülen yapraklar kullanlır. Yeni ticaret yollarının bulunması ve ticaretin genişlemesiyle birlikte, içine baharat, süt ve çay yaprakları eklenmeye başlanır.

İlk zamanlarından günümüze gelene kadar küçük bir bölgede tüketilen Chai Tea Latte’nin bilinirliği, ülkeler arası ticaret ile yaygınlaşmaya başlar. Ülkeler kendi kültürlerinde çay saati veya çay içme kültürünü benimsedikçe, Chai Tea Latte’nin satış noktaları artar ve şu anda birçok mağazada satılıyor olmasında bu durumun etkisi büyüktür. Özellikle, Hint kültürüne ilgi, bu içeceğin popülerleşmesinde önemli bir rol oynadı.

Genellikle içerisinde, zencefil, karanfil, tarçın ve kakule gibi baharatlar ve bitkiler bulunmaktadır. İçecek bu baharat ve bitkilerle Chai Tea olarak; içine süt veya siyah çay konulduğunda ise Chai Tea Latte şeklinde adlandırılmaktadır. İçecek faydasını, içinde bulunan bitki ve baharatlardan gelen, vitamin ve minerallerden alır. Böylelikle, ortaya faydalı bir çay ortaya çıkar. Latte ismini genel olarak kahve menülerinde görmekteyiz fakat sadece süt anlamına geldiğini hatırlayalım. Chai Tea Latte de isminden kaynaklı olarak kahve çeşidi gibi algılansa da bahsettiğimiz gibi aslında bir çay çeşididir. İçinde bulunan birçok faydasıyla, soğuk havaların ve bahar geçişlerinin vazgeçilmezlerindir.

Genel olarak içindeki malzemeler ise: Süt, Su, Zencefil, Tarçın, Siyah Çay, Kakule, Karanfil, Anason, Karabiber, Muskat, Faydalı Bitkiler, Tatlandırmak için bal vb. oluşmaktadır.

Bulabileceğiniz yerlere bir örnek; Caffe Nero

Matcha Çayı

Yeşil çayın doğal hali, içinde Matcha çayı dışında hiçbir bitki veya katkı bulunmayan çaylardır. En kaliteli Matcha çayının Japonya’da yetiştiği ve işlendiği bilinmektedir. Geleneksel Japon Çay Seremonileri’nde içilen çay, gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde edilir. Matcha Çayı içinde hiçbir katkı maddesi olmadan, Japonya’da yetişen ve işlenen yeşil çaylardan hazırlanmıştır. Matcha, çay yapraklarının toplanmadan önce iki hafta kadar gölgede bırakılır, bunun sebebi bitkinin daha fazla klorofil salgılamasını sağlamaktır. Klorofil hem çaya parlak yeşil rengini verir hem de kuvvetli bir tada sahip olmasını sağlar.

Çay yaprakları toplandıktan sonra buhara maruz bırakılır, kurutulur, sap, damar ve diğer fazlalıkların ayrıldığı bir işlemden geçirilir. İşlem sonucunda ilk toplanan ürünün sadece %10’unun kaldığı “Tencha” olarak adlandırılan kısmı elde edilir. Daha sonra bu kısım genellikle el değirmeni ile toz haline getirilir. Bugün içilen çayın geldiği son hali budur. Özellikle bitkisel bazlı sütlerle lezzetlendiğinde de Matcha Latte ismini almaktadır. Badem sütü ile denemenizi öneririz.

Bulabileceğiniz yerlere bir örnek; Chado – The Way of Tea

İspanyol Latte (Cafe Con Leche)

İspanyol Latte olarak bilinen ve içimi hafif ve yumuşak olan bu kahve, İspanyolcada Cafe Con Leche olarak adlandırılır. Bilenen bütün latte çeşitlerinden farklı olarak bu içecek birbirinden baskın tatların bir araya geldiği ve inek sütünün kullanılmadığı bir lezzet. Cafe Con Leche vegan ve vejetaryen beslenenler gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Cafe Con Leche, aynı zamanda Çölyak hastaları için de değerlendirilebilir çünkü içerisinde az miktarda çikolata ve badem sütü bulunmasına rağmen, glüten içermemesi sebebi ile çölyak hastaları için de özel tarifleri mevcut olan bir içecektir.

Bu latte, özellik itibari ile temelde diğer latte türevlerinden ayrılıyor, sıcak ve soğuk olarak servis edilebilir. İçerikler, isteğe bağlı olarak değişebiliyor, çıkarılabiliyor veya farklı içerikler eklenerek tarif farklı varyasyonlar halinde uygulanabilir. Tahıl, soya sütü, badem sütü gibi ürünler, İspanyol latte özellikleri arasında yer alır. Mocha tarzını yansıtan benzerlikler sunan İspanyol latte, aynı zamanda kültürel benzerlikleri sebebi ile Meksika ya da Vietnam tarzını da yansıtabilir. Vietnam Kahvesi, yoğunlaştırılmış sütle dolu bir espresso shot içeren İspanya’nın Madrid kentinden geldiği söylenen bir içecek olan Café Bombón’a benzer. Tarif için olmazsa olmazlar arasında yer alan detaylar ise büyük bir kupa, tarçın, iyi köpürtülmüş badem/soya sütü ve bir miktar çikolata.

İçindekiler; Çikolata, Tarçın, Portakal kabuğu, Krema kıvamında badem veya Soya sütü

Bulabileceğiniz yerlere bir örnek; Espressolab

Daha tatlı alternatifleri için Lotus Latte (Havesome Coffee) ya da doğal tat veren Süt reçelli Latte (Cup of Joy) veya Sugar Free Salted Caramel Latte de denemeye değer diğer lezzetlerdendir.

Kombucha (Kambu Çayı)
‘Yaşam iksiri’ olarak da adlandırılan Kombucha yaklaşık 2200 yıl önce Çin’de keşfedilmiştir ve o zamandan beri hem günlük hayatta hem de doğal tıp tarafından kullanılır. İçeriğindeki zengin yapı maddeleri sayesinde sağlık için bir çok kanıtlanmış faydası; sindirim sistemine yardımcı olması, enerji vermesi, organları detoksifiye etmesi ve kan şekerini dengelemesi gibi. Kombucha sağlıklı ve lezzetli bir içecek alternatifidir.

Kombucha iyi bakteri ve enzimlerle dolu, hafif gazlı, fermente edilmiş bir çaydır. Aynı zamanda kombucha için çay sirkesi de denilir. Çok etkili bir doğal probiyotik kaynağıdır ve içinde bir çok antioksidan, vitamin, enzim ve aminoasit barındırır. Siyah, yeşil veya beyaz çayın, scoby de denilen (simbiyotik bakteri ve mantar topluluğu) bir kombucha mantarıyla fermente edilmesi sonucu ortaya asidik tatta, gazlı ve köpüklü, yaşayan sağlıklı içecek çıkar. Fermantasyon’un gerçekleşmesi için suyun ve çayın yanı sıra şekere de ihtiyaç duyulur, fakat şekerin çok büyük bir kısmı bu işlem sonucunda bakteri ve mayalar tarafından yenmiş olur.

Klasik sade dışında; Yaseminli, Lavantalı, Limon & Zencefilli, Naneli, Hibiskus & Karanfilli içerikleri mevcuttur. Kesinlikle farklı çeşitlerini denemeye değer.

Bulabileceğiniz yerlere bir örnek; Melez Tea

Zerdeçallı Latte

Zerdeçal Latte (Turmeric Latte) – Altın Süt olarak da adlandırılan Zerdeçal Latte, lezzetli bir bitkisel süt ile antioksidan zerdeçal ve bağışıklık güçlendirici zencefili bir araya getirir. Vegan içeceği olarak da bilinen bu sağlıklı içeceği kahvaltı veya herhangi bir ara öğünde deneyebilirsiniz. Sıcak olarak da tüketilebilir.

İÇİNDEKİLER: Zerdeçal, Zencefil, Tarçın, Badem, Hurma, Karabiber

Bulabileceğiniz yerlere bir örnek; Vi Coffee & Healthy Living

 

Sosyal Medya'da Paylaşın