Gastromasa 2023’te Jordi Roca ile Hayatınızı Tatlıya Çevirin!

El Celler de Can Roca’dan Jordi Roca, 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı ve Fuarı’nda yer alacak.

Türkiye ve dünya gastronomisi arasında köprü görevi görmeye devam eden ve dünya gastronomi etkinlikleri arasında ilk iki sırada yer alan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nın 8’incisi 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Konferansın teması “Coğrafya” olacak. Gastromasa Konferansımız bünyesinde yer alacak Gastromasa Hospitality, Gastromasa Coffee, Gastromasa Bar ve Gastromasa Pastry konseptleri, sektöre yön veren dünyaca ünlü gastronomi profesyonellerini aynı çatı altında buluşturacak. Dünyaca ünlü 60+ şef ve pasta şefi, 30+ barista, sommelier ve miksolog, 200+ profesyonel konuşmacı, turizm ve konaklama sektörünün en önemli yatırımcıları, ünlü şefler, gastronomi profesyonelleri, genel müdürler, F&B yöneticileri, satın alma müdürleri ve daha pek çok kişi 8. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda yer alma fırsatı bulacak.

Jordi Roca Hakkında

İspanyolca’da postrero kelimesi en son gelen anlamına gelir, ancak Jordi bu kelimeye yeni bir anlam kazandırmak için şiirsel bir lisans almıştır. Onun için sonuncu olmanın hayati bir önemi var, çünkü kardeşleri arasında en son doğan kendisi -dolayısıyla postrero- ve aynı zamanda ziyafete en son gelen de kendisi. “Tatlı (İspanyolca’da postres) yapmam boşuna değil; pasta değil” diye açıklıyor ve bu kelimeyle mesleğini nasıl yorumladığını da tanımlıyor.Tatlı dünyasındaki eğitimi hiç de akademik olmayan amatörce bir şekilde başladı. Büyük Avrupa restoranları arasında uzun bir yolculuktan sonra Roca’ya gelen yetenekli Galli pasta şefi Damián Allsop ile el ele vermişler. Allsop 1990’ların sonunda El Celler de Can Roca’da tatlı bölümünden sorumluydu. Onunla birlikte çalışan Jordi, tatlı mutfağının önemini, özgünlüğünü ve benzersizliğini öğrendi. Galli, önce asistanı, daha sonra da halefi olarak merakını genişletmesine yardımcı oldu. Ona tatlı mutfağının ardındaki mantığı anlaması için gerekli araçların yanı sıra yöntem, hassasiyet, dakikasına kadar ustalık, sabır, cesaret, güven ve takıntılı bağlılık sağladı. Bu başlangıçlar sırasında kurallar ve nicelik temel işaretlerdi.

Bir suflenin neden köpürdüğünü, çikolatanın neden temperlendiğini veya jölenin neden sertleştiğini öğrendi; ve şekeri artizan cam yapar gibi üflemeyi öğrendi… “ve daha fazlasını, daha birçok şeyi. Yaratma ve uçma yeteneğim böyle başladı.”

O zamandan beri eğlenmeyi, hayal kurmayı, kışkırtmayı, şaşırmayı ve hepsinden önemlisi oynamayı hiç bırakmadığını söylüyor. Kendisini 15 yılı aşkın bir süredir tatlı bir eğlence bağımlısı olarak görüyor. Hayatını tatlıya dönüştürmek için mutlak bir ihtiyaç hissediyor. Bir yürüyüş, bir manzara, bir koku, bir karikatür, bir gürültü, bir sınır aşımı, bir duygu; herhangi bir yol -diyor Jordi- yaratıcılığa yol açabilir. Özgürlük ve tazelik. Radikallik ve aşırılık. Sınırlarda oynamayı, saygısızca ve kalıpları kırmayı seviyor. Fantezi onu büyüler ve evrenini tatlı bir anda, menüdeki ana yemeklerin veya güçlü yemeklerin önerilerinin titizliğinden ve ciddiyetinden uzakta keşfeder. Menünün son anında, yerleşik olan ile büyüleyicilik arasındaki sınırın aşılabileceği yerde, ziyafetçiyi şaşırtma konusunda uzmandır.

2019’da Jordi Roca, Avrupa Kraliyet Doktorlar Akademisi Onursal Akademisyeni seçildi. 2016 Uluslararası Gastronomi Akademisi tarafından verilen Prix au Chef Pâtissier ödülünün sahibi oldu. Jordi, Joan ve Josep Roca Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Programı İyi Niyet Elçileri seçildi. 2015 El Celler de Can Roca, The World’s 50 Best Awards tarafından üst üste ikinci kez dünyanın en iyi restoranı seçildi ve yıllık sıralamada 1 numaraya yükseldi. 2015 Joan, Josep ve Jordi Roca Güzel Sanatlar alanında Altın Liyakat Madalyası ile ödüllendirildi. 2014 Jordi, The World’s 50 Best Awards tarafından Dünyanın En İyi Pasta Şefi Ödülü’ne layık görüldü. 2013 El Celler de Can Roca, The World’s 50 Best Awards tarafından dünyanın en iyi restoranı seçildi ve yıllık sıralamada 1 numaraya yükseldi.2013 Cruzcampo Gran Reserva tarafından IV Chef Millesime Ödülü. 2003 The Best of Gastronomy Guide tarafından yılın en iyi pasta şefi seçilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaşın