Filo D’olio Kurucusu & Şefi Danilo Zanna: “Yemek süresinin keyifli bir süre olması gerekiyor”

Türk seyircisi onu televizyondan tanısa da o deneyimli bir şef: Danilo Zanna. 11 yıldır Türkiye’de bulunan Zanna, bu süre zarfında pek çok TV programının yüzü olduğu gibi halihazırda Masterchef jüriliği yapıyor ve aynı zamanda Türkiye’de 3 şehirde Filo D’olio İtalyan restoranının kurucusu ve şefi.

İstanbul, İzmir ve Bursa’daki Filo D’olio’larda İtalya’nın farklı bölgelerini tanıtan ve o bölgelere özgü yemekler servis eden, mekânın kurucusu ve şefi Danilo Zanna, 3 yıl önce ilk Filo D’olio’yu İzmir’de açtı. Danilo şefe bu mekanların arkasında fikri sorunca şöyle yanıtlıyor: “Restoranlarımdaki amacım, kendi kültürümü Türkiye’ye düzgün bir şekilde taşımak ve tanıtmak idi. İtalyan mutfağını Türkiye’de bilmeyenlere tattırmak, sevdirmek, sevenlere İtalyan yemeklerini doğru şekilde servis etmek… Filo D’olio’nun arkasında böyle bir fikir vardı.”

Filo D’olio’nun anlamını; Zeytinyağının şişeden tabağa akana kadar olan ince akış kısmına verilen isim olduğunu söyleyen Zanna, “Kısaca şişe ile tabak arasındaki çizgi Filo D’olio. Aslında tarladan müşteriye doğru bir mutfak. İyi mutfak, doğru mutfak ve sürdürülebilir bir mutfak.” diyor.

İtalya’nın 3 bölgesi 3 şehirde 

Filo D’olio halihazırda 3 şehirde kendisine yer buluyor ve hepsi İtalya’nın farklı bölgelerini temsil ediyor. Danilo şef bunları anlatmaya başlıyor: “İstanbul’daki Filo D’olio, Roma bölgesini anlatıyor. Menü olarak da Roma’daki en klasik yemekleri yorumlamadan, orijinal bir şekilde servis ediyoruz.” 

Bursa’daki Filo D’olio’nun ise bir Sicilya hikâyesi olduğunu s.yleyen Zanna, Sicilya ve Türk mutfağının benzer olduğunu belirtiyor ve Bursa’daki Filo D’olio’da balık ve mangal yemekleri yaptıklarını söylüyor. 

Son olarak İzmir’deki Filo D’olio’nun Floransa havasında olduğunu söyleyen Zanna, “Amuse bouche’umuz papa al pomodoro, Floransa’nın klasiklerinden birisi. İzmir’deki restoranın diğerlerinden farkı budur. Daha fine dining bir mutfak. Birçok yemekte benim kişisel yorumum var.” ifadelerini kullanıyor.

“Benim için yereli desteklemek, üreticiden ürün almak çok kıymetli”

Mevsimselliğin önemli olduğuna değinen Filo D’olio Kurucusu & Şefi Danilo Zanna, restoranlarında da buna çok önem verdiğini söylüyor. Türkiye’de en iyi malzemeleri araştırıp bulduklarını ve bunların coğrafi işaretli olduklarının da altını çiziyor: “Sadece önemli malzemeler değil, değişik malzemeler için de geçerli. Her malzemeyi önemsiyorum. özel olarak seçiyor ve kullanıyoruz. Konserve olarak da İtalya’dan alıyoruz. Biz restoranlarımızda Türkiye’den 38, İtalya’dan 17 coğrafi işaretli ürün kullanıyoruz. Benim için yereli desteklemek, üreticiden ürün almak çok kıymetli.”

Zanna’ya İtalyan mutfağının en önemli özelliğini sorduğumuzda; İtalya’ya özgü, özel ve kaliteli malzemeler olduğunu söylüyor. İtalya’nın benzersiz bir ürün çeşitliliği olduğunu belirten başarılı isim, İtalyan mutfağında pandemiden sonra kalite seviyesinin yükseldiğini söylüyor ve ekliyor: “Trendlerde kesinlikle sıfır kilometre ürünlere tüm restoranlarda inanılmaz bir önem veriyorlar. Ama en büyük trend ve aslında benim kendi restoranıma da taşımak istediğim konu, İtalya’da yemek yemenin tekrar keyifli bir şey olduğunu hatırladık. Yemek yemek keyifli bir şey. Onun için bütün restoranlarda malzemeler ve konsept dışında buna konsantre olunuyor. Yemek süresinin keyifli bir süre olması gerekiyor.”

“Filo D’olio’yu İtalya’ya taşımak istiyorum”

Filo D’olio ile ilgili gelecek planlarından da bahsediyor Danilo Zanna: “Orta vade planımız aslında eve geri dönmek. Filo D’olio’yu İtalya’ya taşımak istiyorum. En kısa zamanda Floransa’da mutlaka Filo D’olio şubemiz olacak.”

Danilo şef son olarak Türkiye’de de birkaç planı olduğunu söylüyor. Bunlardan birinin İstanbul’da Milano konseptli daha büyük restoran açmak derken, Ankara’da da sürpriz bir konseptle bulunacağını belirtiyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın