Elkano’dan Aitor Arregi Gastromasa Konferansı ve Fuarı 2023’e Geliyor

Elkano’s Aitor Arregi, 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı ve Fuarı’nda yer alacak.

Türkiye ve dünya gastronomisi arasında köprü görevi görmeye devam eden ve dünya gastronomi etkinlikleri arasında ilk iki sırada yer alan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nın 8’incisi 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Konferansın teması “Coğrafya” olacak. Gastromasa Konferansımız bünyesinde yer alacak Gastromasa Hospitality, Gastromasa Coffee, Gastromasa Bar ve Gastromasa Pastry konseptleri, sektöre yön veren dünyaca ünlü gastronomi profesyonellerini aynı çatı altında buluşturacak. Dünyaca ünlü 60+ şef ve pasta şefi, 30+ barista, sommelier ve mixolog, 200+ profesyonel konuşmacı, turizm ve otelcilik sektörünün en önemli yatırımcıları, ünlü şefler, gastronomi profesyonelleri, genel müdürler, F&B müdürleri, satın alma müdürleri ve daha birçok isim 8. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda yer alma fırsatı bulacak.

Aitor Arregi Hakkında

Aitor Arregi Getaria’da doğdu ve büyükannesi Joxepa ile birlikte aile barının mutfağında, annesi Mari Jose ile birlikte yemek odasında ve babası Pedro’nun yanında Elkano restoranında ızgara başında büyüdü. Bunlar, hayatında ona bir “felsefe” ve ailenin alamet-i farikası olan bir “savoir faire” aktaran üç büyük sütundur. 10 yıl boyunca profesyonel olarak futbol oynadı ve 2002 yılında, ailesinin mirasını anne ve babasının yanında devam ettirmek üzere, aslında hiç ayrılmadığı Elkano’ya kesin dönüş yaptı. Onun gelişi, babası Pedro’nun yaşam projesinin devamlılığını onayladı ve özellikle Pedro’nun Elkano’nun ilk MICHELIN Yıldızını aldığı 2014 yılındaki ölümünden bu yana nesiller boyu devam etmesini sağladı.

Aitor, Elkano’daki FOH ekibine liderlik etmekte, servis ettikleri tüm ürünleri özel kılan ve Biscay Körfezi’nin Mutfak Manzarasının tamamını temsil eden anahtarlar aracılığıyla yemek yiyenlere rehberlik etmektedir. Aitor, Elkano’nun müşterileri ve dostları tarafından çok sevilmektedir ve 2007 yılında Bask Bölgesi’nin en iyi FOH Müdürü seçilmiştir. Sloganı her zaman şudur: “Babasının felsefesi hala yaşıyor, Elkano var olduğu sürece Pedro’nun da yaşayacağını düşünüyorum”.

2016 yılında Aitor, Elkano’nun Baş Aşçısı Pablo Vicari ile birlikte Chiclana de la Frontera’daki (Cádiz) “Cataria” restoranını işleterek yeni bir projeye başladı ve gastronomi teklifini Cádiz sahilinin Mutfak Manzarasına uyarladı. 2018 yılında, The World’s 50 Best listesine 77 numaradan girdiğinde uluslararası gastronomi spotları Elkano’ya odaklanmıştı. Ertesi yıl, 2019’da, bir kez daha gastronomi dünyasının ilgi odağı haline geldi ve otuzdan fazla sıra yükselerek bu prestijli listede 30 numaraya ulaştı. 2020’de de bu pozisyonunu tekrarlayacaktı.

2021 yılında Elkano, prestijli İspanyol Restoran Rehberi Repsol’ün en yüksek ayrıcalığı olan 3 Soles ödülünü aldı ve aynı yıl Dünyanın En İyi 50 listesinde bir kez daha büyük bir sıçrama yaparak 16 numaraya yükseldi ve 2022’de bir kez daha tekrarladı. Ekim 2022’de Aitor, Bittor Arguinzoniz ile birlikte Comer – La Vanguardia Gazetesi’nden Origen Ödülü’nü aldı. 2023 yılında Elkano, The Wold’s 50 Best listesinde 22. sırada yer alarak bir kez daha dünyanın en iyi 50 restoranı arasına girmiştir. Aynı yılın Ağustos ayında Elkano ekibi, Akdeniz’in mutfak manzarasını pişirmek ve ateşte pişirmek için Mallorca’da (Balear Adaları, İspanya) Guethary adında yeni bir restoran açtı.

Sosyal Medya'da Paylaşın