Ekşi Mayalı Lezzetlerin Ankara’daki Adresi: Farro Artisan Bakery

Türkiye’nin önemli firmalarında 23 yıl boyunca beyaz yakalı yönetici olarak çalışan Serkan Sözen, kızının sağlık sorunu sebebiyle Farro Artisan Bakery’nin startını veriyor. Farro’da; geleneksel değerlere sadık kalarak, doğru hammadde ile lezzetli kruvasan ve ekşi mayalı ekmekler üretiliyor.

Uzun yıllar boyunca yönetici olarak çalışan Serkan Sözen, kızının ciddi bir sağlık sorunu yaşaması ve ketojenik diyete başlaması gerekince Farro’nun adımlarını atıyor. Kızı için farklı menüler hazırlamaya, araştırmaya ve yemek kurslarına katılmaya başlayan Sözen, sonrasında “Biz neden daha sağlıklı beslenmiyoruz?” sorusuyla evde ekşi maya ekmek yapımına başladım. Evin mutfağına 380V enerji çektirip endüstriyel fırın kurma noktasına gelen bu hobi, 5 yıl önce 40 m2’lik bir alanda minik bir imalathane kurmaya kadar ilerledi” diyor. Önce öğrencisi şimdi ise ortağı olan Sedat Bey ile Farro Artisan Bakery’i kuruyor.

Kruvasan hamurunun lezzetini artıran faktör: Ekşi maya

Farro’nun geleneksel degerlere sadık kalarak, en doğru hammadde ile sadece tereyağı kullanarak kruvasan ve sınırlı sayıda geleneksel ekşi maya ekmek üretimi yaptığını anlatan Serkan Bey, katkı malzemesi kullanmadan üretim yapmanın olmazsa olmaz olduğunu belirtirken, “Ar-Ge’sini hem yurt içi hem de yurt dışı kaynakları araştırıp yapıyoruz. Bu doğrultuda ihtiyaç duyduğumuzda konusunun uzmanı yabancı ve yerli şeflere ulaşıyoruz. Farro, Türkiye’de kruvasan hamurunda ekşi maya kullanan sayılı firmalardan birisi. Ekşi maya kullanımı kruvasan hamurunun lezzetini artıran en önemli etkenlerden” ifadelerini kullanıyor.

Farro Artisan Bakery’nin lezzetleri

Halihazırda Ankara’da üç şubesi bulunan Farro’nun kruvasan ve ekşi mayalı ekmekler dışında başka ürünleri de mevcut. Bunlara değiniyor Serkan Bey, “Füme et/eski kaşar ve somon füme/avokado ile hazırlanan kruvasan sandviçlerimiz var. Kahvaltı seçeneklerinde ise İzmir Tulum Tartine, Acuka French Omlet, Burrata Kruvasan Bowl, Farrodog Frankfurter favori lezzetlerimiz.” Bununla beraber, Antep fıstık kreması ve frambuaz ile bir araya getirilen tatlı kruvasanın da spesiyal ürünleri oldugunu söylüyor.

Artizan bakery trendleri ve Farro’nun gelecek planları

Farro Artisan Bakery Kurucu Ortağı Serkan Sözen ile bu alandaki trendleri de konuşuyoruz. Serkan Bey, Türkiye’de nitelikli kahve sektörünün hızlı bir şekilde geliştiğini belirtirken, doğru kahve çekirdeğini doğru yöntemlerle kavuran ve hizmet kalitesini artıran firma sayısının her geçen gün de yükseldiğini söylüyor ve ekliyor: “Bu firmalar, rakipleri ile farklılaşmak için kahve yanında bakery ürünlerini de geliştirmek ve öne çıkartmak için çözüm arıyorlar. Bu nedenle yakın süreçte nitelikli kahvecilerin satış alanlarının bir kısmını artisan bakery ürünlerine ayıracaklarını öngörüyoruz” derken bir yandan da sadece görseli iyi olan ürünlerin degil, el işçiliği ve kaliteli hammadde ile yapılan ürünlere talebin hızla artacağını öngördüklerini de dile getiriyor.

Serkan Bey, Farro Artisan Bakery’nin gelecek planları konusunda ise yılın ikinci çeyreğinde Farro Atölye’yi hayata geçireceklerinden bahsediyor: “Buradaki öncelikli amaç, Farro’nun ürün tedarik ettiği firmalara çözüm ortağı olmak, firmaların çalışanlarına yerinde, doğru ekipmanla eğitim vererek çalışacağı yerlerde doğru ürünün çıkmasını sağlamak” diyor ve sadece Ankara’da bulunan Farro’yu 2024’ün son çeyreğinde İstanbul’da şubeleştirme planları oldugunu söyleyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın