Ebru Baybara Demir, The Aenne Burda Ödülü’nün Sahibi Oldu

Cesaret, iyimserlik, yenilikçilik, yaratıcılık, ilham – Aenne Burda Yaratıcı Liderlik Ödülü’nün temsil ettiği niteliklerden sadece birkaçı. Ödül, merhum Aenne Burda’nın anısına 2006’dan beri DLD Münih’te her yıl veriliyor ve olağanüstü girişimcilik ve yaratıcı başarılarıyla isim yapmış kadınları onurlandırıyor. Bu yıl gıpta ile bakılan ödül Türk şef Ebru Baybara Demir’in oldu.

İstanbul’da büyüyen şef, birkaç yıl yaşadığı Suriye sınırına yakın Mardin’deki doğum yerine döndü. Ebru Baybara Demir, kadınların kocaları olmadan evden çıkmalarına izin verilmediği bir dönemde hayalleri için savaşarak 21 kadınla birlikte bugün de başarıyla işlettiği “Cercis Murat Konağı” restoranını açtı. İki yıl üst üste “Bask Mutfağı Ödülü”nü alan ilk Türk şef ve böylece dünyanın en iyi 10 şefi arasında yer alıyor.

DLD Pazarlama ve İletişim Başkanı Melissa von Faber-Castell, Ebru Baybara Demir’e övgüde bulunarak, “Ebru, Mardin halkına yeni bir umut, çok destek verdi. Birden fazla şekilde. Melissa von Faber-Castell, “Hikâyenize hayran kaldık ve bugün size Aenne Burda Ödülü’nü vermekten onur duyuyoruz” dedi.

Ebru Baybara Demir, aynı zamanda birçoğunu kendi başlattığı çok sayıda sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik projesine kendini adamıştır. Şimdi ise “Topraktan Tabağa” girişimi ile Suriyeli mülteci kadınların aşçılık eğitimi almasını sağlıyor. Ebru Baybara Demir, çiftçilerin sağlıklı gıda yetiştirmelerine destek olmanın yanı sıra toprak sağlığını iyileştirmeye yönelik bir rejeneratif tarım projesini de yönetiyor.

“Bu ödül sadece benim için değil tüm Türk halkı için çok önemli. 100 yıl önce Kemal Atatürk tarafından kurulan cumhuriyetimiz, bugün burada olmamı ve tüm kazanımlarımı sağlıyor. Dezavantajlı gruplarla çalışan sosyal bir gastronom ve şefim. Birçok kadın ve erkekle birlikte geleceğimiz, toprağımız, çevremiz, suyumuz ve gıdamız için çalışıyoruz.” Münih’teki İletişim Evi’nde DLD 23 sahnesinde Aenne Burda Ödülü’nü kabul eden Ebru Baybara Demir, “Bu ödülü bana inanan ve yirmi yılı aşkın süredir benimle çalışan herkese teşekkür etmek için taşıyacağım” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın