Dünya Türk Kahvesi Günü Kutlu Olsun!

Ülkemizde en çok tüketilen ve sevilen içeceklerden bir tanesi Türk kahvesi. 5 Aralık; bugün ise Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlanıyor. Bazı kahve markaları, Dünya Türk Kahvesi Günü’nü kutlamak üzere müşterilerine kahve ikramında bulunuyor. Biz de Dünya Türk Kahvesi Günü’nde Türk kahvesinin izini sürüyoruz.

Türklere özgü kahve pişirme tekniği
1543 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa’nın kahveyi İstanbul’a getirmesiyle Türk kahvesinin yolculuğu başlıyor. Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile yapılan içecek, Türklere özgü pişirme tekniğiyle şimdiki hâline, lezzetine ulaşıyor. Bu teknik ile beraber Avrupa da kahveyi bu şekilde tüketmeye başlıyor. 1554’te Tahtakale’de açılan kahvehanelerle birlikte halk, kahve ile buluşuyor. Günün her saati kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü, dönemin sosyal hayatına damgasını vuruyor. Saray mutfağında ve evlerde yerini alan kahve, çok miktarda tüketilmeye başlanıyor. Kısa sürede, gerek İstanbul’a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar gerekse Osmanlı elçileri sayesinde Türk Kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa’yı oradan da tüm dünyayı sarıyor.

Türk kahvesinin özellikleri
Dünyanın en eski kahve pişirme yöntemi, Türk kahvesinde kullanılan yöntemdir. Damakta lezzetini en uzun süre bırakan ve kaynatılarak tüketilebilen tek kahve çeşidi olarak bilinir. Kadifemsi köpük katmanı ve ince kenarlı fincanda sunulması sayesinde sıcaklığını korur. Diğer kahve türlerine göre daha aromatik ve kokuludur. Geleceği anlatmak için kullanılan tek kahve türüdür. Cafedomancy: Kahve telvesini kullanarak kehanette bulunmak.
Eşsizdir çünkü kahvesi fincanın içindedir ancak telve olarak dibe çöktüğünden filtre edilmesine ve süzülmesine gerek kalmaz. Diğer kahve türlerine göre, bir içimde daha az kafein içerir.

“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır”
“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır.” sözünde de geçtiği üzere sevginin, vefanın, dostluğun, paylaşımın kahvesidir. Sohbetler onun etrafında toplanır. Sevinçler, üzüntüler Türk kahvesi eşliğinde paylaşılır. Biraz da bundan dolayı, ona yüklenen anlamlarla içimi daha da keyifli bir hâle gelir.
Türkiye’nin biriciği Türk kahvesinin günü kutlu olsun!

 

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın