Dorak Holding Çatısı Altında Köklü Bir Dünya

Dorak Turizm olarak 1971 yılında hayatına başlayan, devamında ise seyahat acenteciliğinin yanı sıra otelcilik, restorancılık, sıcak hava balonculuğu, outdoor sporları alanlarında gelişerek Türkiye’nin önde gelen holdingleri arasında yerini alıyor. FoodinLife dergimizin 84. sayısında Dorak Holding’in Başkanı Mustafa Pilav ile Dorak Holding bünyesinde yer alan şirketleri, İstanbul’un gözde balık restoran zinciri Sur Balık ve Dorak Holding’in gelecek planları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Türkiye’de bir ilk: Sıcak hava balonculuğu

Dorak Holding; seyahat acenteciliğini, otelcilik, restorancılık, sıcak hava balonculuğu, outdoor sporları alanlarındaki farklı şirketleri bünyesinde birleştirerek 2012 yılında holdingleşme sürecinin ilk adımını atıyor.

Nevşehir ile özdeşleşen sıcak hava balonculuğunun duyulmasına sağlayan Dorak Holding Başkanı Pilav, önceleri sadece deneme uçuşları yapıldığını ve bu alanda büyük potansiyel gördüklerini söylüyor. Bu alandaki çalışmalarına nasıl başladıklarını anlatan Mustafa Bey, “İlk olarak küçük bir firma olan Kapadokya Balon firmasını satın aldık ve büyüttük. Daha sonra ilaveten açtığımız firmalarla kapasitemizi genişlettik. Balonculuk için Uzak Doğu başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında yoğun bir tanıtım faaliyetine girdik.” Dorak Holding’in bugün geldiği noktada Kapadokya bölgesi ‘Dünyanın En İyi Balonculuk Destinasyonu’ olarak tescillenmiş. Bu faaliyetin Kapadokya turizmine olan katkısını Mustafa Bey, “Sıcak hava balonları gerek yaşattığı deneyim gerekse görsel bir şölen olması sebebiyle Kapadokya bölgesinin dünyada tanıtımına en fazla katkı sağlayan faktör olmuştur” diyerek belirtiyor.

Başarı bir lezzet ile taçlanıyor: Sur Balık

Çatısı altında barındırdığı birçok otel ve işletmenin yanı sıra Sur Balık restoranları da oldukça başarılı bir şekilde adından söz ettirmeye devam ediyor. Sur Balık’ın kuruluş hikayesine ve hedeflerine değinen Mustafa Bey: “Yurt dışından gelen misafirlerimize lezzetli ve hijyenik deniz mahsulü tattırmak amacıyla başladı. Ancak ilerleyen süreçte sadece yabancılara değil, Türk misafirlerimizin de kaliteli ve lezzetli deniz mahsulü yiyebileceği bir marka olması hedefinde ilerledik” diyor. İlk şubesini Cankurtaran sahil yolunda açan Sur Balık, 2005’ten beri faaliyet gösteriyor.

İlklere imza atmakta adeta rutin oluşturan Dorak Holding, Sur Balık ile halihazırda Türkiye’deki tek balık zinciri olma özelliğini koruyor. Başarılarındaki en önemli etmenlerini anlatan Dorak Holding Başkanı Mustafa Pilav, “Çalışanların işine olan titiz yaklaşımı, her zaman en kaliteli malzemelerin kullanılması, standartlarını yıl boyunca korumaya çalışması” olarak sıralıyor.

İşinin ehli bir çalışma sistemi ile sürpriz olmayan başarı

Sur Balık restoranlarının 18 yıllık başarısı; konumu, nitelikli çalışanları ve mutfağındaki doğal seçkisiyle kaliteli bir bütünden oluşuyor. Özellikle Sur Balık mutfağındaki malzeme kalitesini Mustafa Pilav şöyle anlatıyor: “Satın alma departmanımız bu konuda ince bir titizlikle Türkiye ve yurt dışını tarayarak en kaliteli ve sürdürülebilir ürünlerin teminine çaba gösterir.”

Sektördeki 18 yıldır istikrarlı yükselişlerine ilişkin Mustafa Bey şunları söylüyor: “Dürüst, işini liyakatle yapan çalışan istihdamı başarının anahtarıdır.” Kaliteli malzeme ve doğru çalışan seçiminden başka Sur Balık restoranlarının göze çarpan bir başka noktası manzaraları. Her şube misafirlerine muhteşem bir manzara sunuyor. Dorak Holding Başkanı Mustafa Pilav, Sur Balık restoranlarında sürdürülebilirlik politikalarını aktarırken: “Sürdürülebilirliği önemseyen tedarikçiler ve üreticiler ile faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Ayrıca belirtmek isterim ki zeytinyağımız, peynirimiz, baharatlarımız ve sebzelerimizin her biri sürdürülebilirlik politikasının özümsemiş çözüm ortaklarımız tarafından tedarik edilmektedir” ifadelerini kullanıyor.

En yeni şubeleri Cihangir şubesi ise yeni lokasyonu ve değişmez güzellikte olan manzarasıyla faaliyet gösteriyor. Cihangir şubesinin diğer şubelerinden farkının ise zengin meze çeşitleri ve Ege bölgesine has otların servis edilmesi olduğunu öğreniyoruz.

Sosyal Medya'da Paylaşın