Design Week Türkiye’nin tanıtım toplantısı yoğun katılımla gerçekleşti

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteğiyle tasarım ve geleceğe yön veren ilham verici konular ve konuşmacıların bir araya geldiği Design Week Türkiye, 17-18 Aralık tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinlik öncesi gerçekleşen basın toplantısına katılan konuklar Türkiye’nin ihracatındaki büyümeyi vurgularken tasarımın ekonomik kalkınmaya etkisi ve hayatın her alanında yarattığı farklara dikkat çekti.

İki gün sürecek olan Design Week Türkiye, birçok panel bünyesinde ağırladığı konuklarıyla tasarım kavramını farklı perspektiflerden ele alacak. 17 Aralık Cuma günü, “Tasarımın Dünyadaki Gücü ve Etkileri”, “Türkiye’den Dünya’ya Moda Tasarımı”, “Gastronomi ve Tasarım”, “Mücevherde Tasarım”, “Ar-Ge ve Teknolojide Endüstriyel Tasarım” ve “Tasarımda Çevre ve Sürdürülebilirlik” panelleri gerçekleştirilecek. 18 Aralık Cumartesi gününün panelleri ise, “Oyun Kurucular”, “Markalaşmada Tasarımın İzleri”, “Resim ve Tasarım”, “Stratejik Tasarımın Kurumsal Dünyadaki Yeri”, “İhracatçı Birlikleri Ödül Töreni” ve “Dijitalde Kullanıcı Deneyimi ve Tasarımı” olacak.

“Yeni dönemde tasarım ve sürdürülebilirlik rekabet gücümüzü belirleyecek”

Basın toplantısında etkinlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Yeni dönemde tasarım, sürdürülebilirlik ve katma değer başlıkları rekabet gücümüzü belirleyecek. Standart bir ürün ham maddesi kaliteli olursa, insan sağlığına uyumlu, kullanım kolaylığı sağlayan ve çevreye duyarlı olursa ürünün tercih edilebilirliği de bu oranda artacaktır. Bu aşamaların her birinde elimizdeki ürünün katma değeri de katlanarak büyüyor. Bir ürünün hangi amaçla, hangi malzemeyle, hangi değerlere saygılı bir şekilde üretildiği kadar hangi kıymetli insanın kullandığı da değerini belirliyor” dedi. Tasarımın sadece teknik bir mesele olmadığının altını çizen İsmail Gülle, “Tasarım aynı zamanda güvenlik, konfor, kolaylık, doğru iletişim ve ifade içeren bir faaliyet. Bu durum sürdürülebilirlik ve teknoloji odaklı, çevreye duyarlı ve marka değeri yüksek yepyeni bir ihracat stratejisine geçmemiz gerekliliğini de ortaya koyuyor” dedi.

“Tasarım geleceği hayal etmektir”

Türkiye İhtacatçılar Meclisi küresel ticarette değişen tüm koşullara ihracatçıları hazırlıyor. Design Week Türkiye ile tasarım ekosistemine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyleyen TİM Başkanı, “Var olanla yetinmeyen, daha fazlasını yapmaya cesaret eden tüm tasarımcılarımızın arkasındayız. Çünkü birlikte katma değer yaratıp kalkınacağımıza inanıyoruz. Son dönemde yükselen ihracat rakamlarımızla dış ticaret fazlası veren Türkiye, hedefine hiç olmadığı kadar yakındır. Günümüzde sürdürülebilir ihracat artışının yolu katma değerli üretimden geçiyor. Katma değerli üretim ise Ar-Ge, inovasyon ve tasarımla mümkün” dedi ve şöyle devam etti, “Tasarım geleceği hayal etmektir. Tasarım maddeye anlam yüklemektir. Design Week Türkiye’de bu sene yine dolu dolu bir program sizleri bekliyor. 12 panel ve konferansta 60’dan fazla konuşması ve 20’yi aşkın sergiyi katılımcılarımızla buluşturacağız. Tasarımın ülke için ne anlama geldiğin, tasarımla ülkemizin çok kısa zamanda çok yol alacağını biliyoruz. Bu nedenle bu etkinlik hem etkisi hem de sahip çıkılması açısından son derece önemli.”

Sosyal Medya'da Paylaşın