Çikolata tüketimi her geçen yıl artıyor

150’yi aşkın ülkede faaliyet gösteren dünyanın önde gelen atıştırmalık şirketi Mondelēz International Türkiye, yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken son iki yıldır pandemi ile birlikte daha da artan çikolata tüketimi ve yeni trendlerle ilgili bilgi verdi. Bünyesinde Milka, Toblerone gibi dünyaca ünlü çikolata markalarını bulunduran Mondelēz International Türkiye’nin Genel Müdürü İhsan Karagöz, konuyla ilgili paylaştığı bilgilendirmede çikolata kategorisinin bu yıl da büyümeye devam ettiği ve büyüme oranının yüzde 27 olduğu söyledi.

Mondelēz International Türkiye, pandemi ile tüketimi artan çikolata pazarını değerlendirdi. Şeker, sakız, bisküvi ve çikolata kategorilerindeki ürünleriyle dünya ve Türkiye’nin lider atıştırmalık şirketleri arasında yer alan şirket, yeni yıl öncesinde artan çikolata tüketimi ve yeni trendler hakkındaki bilgileri paylaştı. Yıl geneline bakıldığında çikolata kategorisinin büyümeye devam ettiğini belirten Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, çikolata kategorisinde yüzde 27 oranında artış olduğu bilgisini vererek şu bilgileri paylaştı:

Çikolata kategorisi pandemide en çok büyüyen atıştırmalıklardan oldu

“Pandemi döneminde atıştırmalık sektörü büyüme gösterdi. Pandemi öncesi dönem ile kıyasladığımızda şekerleme kategorisinin yüzde 22’lik bir büyüme elde ettiğini görüyoruz Bisküvi ve kek ise şekerleme kategorisi içinde çikolata ile birlikte en çok büyüyenler arasında yer alıyor. Pandemi öncesi döneme göre bisküvinin yüzde 18, çikolata kategorisinin ise yüzde 30 büyüdüğünü söyleyebiliriz.

Yeni yılda çikolata tüketimi yüzde 20 artıyor

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken bu dönemde çikolata tüketiminin de artış gösterdiğini belirten Karagöz, sözlerine şöyle devam etti: “Çikolata tüketimi yeni yıl döneminde diğer zamanlara göre oldukça artmakta. Özellikle insanların pandemi dolayısıyla daha çok evde kutlamalara yöneldiği bu zamanlarda bu artışın daha da yükseldiğini görüyoruz. Yılbaşı döneminde çikolata tüketimi, normal zamandan yaklaşık olarak yüzde 20 daha fazla oluyor ve bu oran her yıl biraz daha artıyor. Markalarımız özelinde bakacak olursak da bu dönemde en çok talep gören çikolatalarımızdan biri, yeni yıl için tasarlanmış özel ambalajları ile tüketici ile buluşan Toblerone. Özellikle sütlü ve bitter en çok satılan çeşitleri arasında yer alıyor. Yine özellikle Oreo Sütlü ve Çilekli Yoğurtlu Milka tablet çikolatalar da en çok sevilen tatlar olarak öne çıkıyor.”

Çikolatada hangi tür ve aromalar öne çıkabilir? 

Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, önümüzdeki dönemlerde bizi bekleyen çikolata çeşitleri hakkında da bilgi verdi: “Önümüzdeki dönemde farklı aromalar, çeşitler olacaktır. Ben özellikle pazarda çok beğenilen bir bisküvi tadı ile yine tüketicinin çok tercih ettiği bir çikolatanın karışımı ile ortaya çıkan ürünlerin (Milka-Oreo Sandviç çikolata gibi) özellikle tercih edildiğini edileceğini tahmin ediyorum.”

Sosyal Medya'da Paylaşın