Çevreci ve Yaratıcı Projeleriyle Ünlü, Ödül Rekortmeni Şef Dominique Crenn Gastromasa’ya Geliyor!

Atelier Crenn’den Dominique Crenn Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansına 2023’e katılacak!

Türkiye ve dünya gastronomisi arasında köprü görevi görmeye devam eden ve dünya gastronomi etkinlikleri arasında ilk iki sırada yer alan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nın 8’incisi 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Konferansın teması “Coğrafya” olacak. Gastromasa Konferansımız bünyesinde yer alacak Gastromasa Hospitality, Gastromasa Coffee, Gastromasa Bar ve Gastromasa Pastry konseptleri, sektöre yön veren dünyaca ünlü gastronomi profesyonellerini aynı çatı altında buluşturacak. Dünyaca ünlü 60+ şef ve pasta şefi, 30+ barista, sommelier ve mixolog, 200+ profesyonel konuşmacı, turizm ve otelcilik sektörünün en önemli yatırımcıları, ünlü şefler, gastronomi profesyonelleri, genel müdürler, F&B müdürleri, satın alma müdürleri ve daha birçok isim 8. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda yer alma fırsatı bulacak.

 Dominique Crenn Hakkında

Dominique Crenn her yemek severin tanıması gereken son derece yetenekli bir şef. Fransız şefin San Francisco’daki restoranı Atelier Crenn’deki kreasyonları ona Dünyanın En İyi 50 Restoranı ödüllerinde 2016 Dünyanın En İyi Kadın Şefi unvanını kazandırdı. Fransa’nın Versailles kentinde yetişen Executive Chef Dominique Crenn, kaliteli yemeklere düşkün bir ailenin yanında büyüyen genç bir kız olarak yemek pişirmeye büyük ilgi duymaya başladı.

Üniversiteye gitmeden önce Crenn, yemek pişirmenin sonsuz stillerini ve her kültürden malzemeleri kullanma olanaklarını öğrenmek için Avrupa’yı kapsamlı bir şekilde gezdi. Crenn 1988’de San Francisco’ya taşındı ve burada şef olarak resmi eğitimine başladı, şehre delicesine aşık oldu ve sonraki dokuz yıl boyunca orada kaldı. Bu süre zarfında, ünlü Stars’da iki yıldan fazla bir süre boyunca San Francisco’nun önde gelen şefleri Jeremiah Tower ve Mark Franz’ın himayesinde çalışarak etkileyici bir özgeçmiş oluşturdu. Daha sonra Campton Place, 2223 Market ve Park Hyatt Grill gibi övgü alan restoranların mutfaklarını ısıttı. Crenn daha sonra Miyako Hotel’deki Yoyo Bistro’nun yönetici şefi olarak işe alındı ve buradaki bir yıllık görevi sırasında yıllık Access San Francisco kitabında etkileyici bir üç yıldız değerlendirmesi aldı. Esquire Magazine’de John Mariani tarafından 2007’de “izlenmesi gereken şef” ve 2008’de Yılın En İyi Şefi seçilen Şef Crenn’in Luce’deki vizyonu, beklenmedik ve çeşitli etkilerle üst düzey zanaatkar, sürdürülebilir ve mevsimlik Yeni Amerikan mutfağını vurgulayan bir menü oluşturmaktır. Kendine özgü yaratıcı, pazar odaklı yemek markasını sergileyen mutfak şefi, hayal gücü ve özgünlüğün yemek pişirmenin en önemli yönleri olduğuna olan inancına sıkı sıkıya bağlı ve bunu doğrudan Luce’deki mutfak tekliflerine uyguluyor. Crenn, “Hayatım boyunca dünyanın en güzel kültürlerinden bazılarını gözlemleme ve öğrenme fırsatı bulduğum için, damak zevkine hitap edecek şekilde farklı tatları ve doğal malzemeleri bir araya getirerek bu deneyimleri mutfağıma yansıtıyorum” diyor.

Crenn aynı zamanda yemeklerinde organik, sürdürülebilir yerel ürünler ve malzemeler kullanmanın tutkulu bir savunucusu olarak karşımıza çıkıyor. Crenn, iki önemli yerel şefi yerel bir çiftliğin ürünleriyle eşleştiren ve CUESA’yı (Center for Urban Education about Sustainable Agriculture) onurlandıran, altı ay boyunca altı akşam yemeğinden oluşan “A Moveable Feast “in kurucusu ve arkasındaki itici güçtür. Lansman etkinliği Luce’de gerçekleştirildi ve yemeklerden elde edilen gelirin bir kısmı CUESA’ya bağışlandı.

Sosyal Medya'da Paylaşın