Bir sufleden çok daha fazlası: Suflör

On sekiz yaşından beri gıda sektöründe yer alan Suflör’ün kurucu ortaklarından Can Durmuş sufle ile ilk olarak Amerika’da çalıştığı yerde tanışıyor. Mekânın kurucu ortakları Can Durmuş ve İhsan Topal şimdilerde 3 şubeyle hizmet veriyor. Durmuş, 90’lar ruhunu yaşattıkları ve iki boyutlu bir konsept yarattıkları Suflör’ün hikâyesini bizimle paylaşıyor.

Bir sufle yemenin ötesinde anılar biriktirerek kalktığınız Suflör, 15 çeşit sufle ile misafirlerini lezzet yolculuğuna çıkarıyor. 90’lar ruhunu sonuna kadar yaşatan Suflör gelen misafirlerine yaptıkları tatlı sürprizlerle de çok beğeniliyor. Mekândan ayrılan herkese patlayan şeker ikram eden Suflör ekibi, doğum günü olan misafirlerine de 90’lara ait küçük hediyelikler veriyor. Sufle yerken aynı zamanda Atari de oynayabiliyorsunuz hatta eğer 8’inci bölümün 4’üncü kısmında prensesi kurtarabilirseniz hediye sufle kazanıyorsunuz. Klasik sufle ve beyaz çikolatalı, tahinli sufle bizim favorilerimizin arasına şimdiden girdi. Diğer lezzetlerini de bize anlatan Durmuş sözlerine şöyle başlıyor: “Normalde 30-40 çeşit sufle denedim ama en sonunda en çok tercih edilen 15 farklı çeşitte karar kıldık. Ruby çikolatalı, böğürtlenli ve yaban mersinli bir sufle yaptık ve çok beğenildi. Muzlu, beyaz çikolatalı, limonlu, portakallı, Hindistan cevizli çeşitlerimize ek olarak tuzlu sufle tercih edenler için peynirli yaptık.”

İki farklı konsept, aynı lezzet

Ürün çeşitliliğini artırıp bir sufleciden çok bir kafeye dönüşmek istemediklerini de bizimle paylaşan Durmuş, konsept değişikliğine gittiklerini söylüyor. Mekâna ilk girdiğinizde sizi karşılayan 90’lar temalı konseptle birlikte ikinci kısma geçtiğinizde iki boyutlu, siyah ve beyaz renklerden oluşan farklı bir mekânmış havası veren bir bölüm size merhaba diyor. Misafirlerin ve suflelerin üçüncü boyut oluşturduğu kısım özellikle sosyal medyada çok fazla paylaşılıyor. Çok çeşitli sufle olması kararsız kalmanıza neden olabilir ama Suflör’ün güler yüzlü ekibi sizi damak zevkinize göre yönlendiriyor.

“Yağ ve şeker oranı azaltılmış sütlü dondurma ikram ediyoruz”

Son olarak en çok tercih edilen suflelerinden ve kullandıkları malzemelerden bahseden Can Durmuş sözlerine şu şekilde son veriyor: “En çok Nutella ile tatlandırdığımız ‘Suflör’den Sufle’ çeşidimiz tercih ediliyor. Suflemizin yanında yağ ve şeker oranı azaltılmış sütlü dondurma ikram ediyoruz ve bunu da kendi formülümüze göre yaptırıyoruz. Suflelerimizde Belçika çikolatası kullanıyoruz. Tereyağı, süt, yumurta gibi ürünleri Metro Market’ten temin ediyoruz. Kendimize, hijyenimize ve ürünlerimize olan güvenden hareketle açık mutfak ile hizmet veriyoruz. Çikolatalarımızda da Barry Callebaut’u tercih ediyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın