Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği bölgenin sesi olmak için yola çıktı!

Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) Ağustos ayında kurularak, Antalya’da hem sektör yatırımcılarının hem de profesyonellerin sesi olmak için çalışmalara başladı.

Antalya’da yeme-içme sektörünün sesi olmak için yola çıkan Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’nin (AGYİD) başkanlığını Global Gıda, Shakespeare Bistroları, Pikan Fırınları Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özen üstleniyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özen, ”Pandemi sürecinde en çok etkilenen ve darbe yiyen sektör, yeme-içme sektörü oldu. Biz aslında sektör olarak ciddi bir istihdam sağlıyoruz. Dolayısıyla o dönemde iki, üç arkadaş bir araya geldik ve bu derneği kurmaya karar verdik. İlk başlarda 5-10 kişi derken çok büyüdük ve büyümeye devam ediyoruz. Pandemi zamanında Haziran ayında daha aktif olduk. Birçok restoranları bünyemize katarak sorunları çözmek için yola çıkıyoruz” diyor.

Pandemi döneminde her bir sektörün birer temsilcisi olduğunu ve seslerini duyurduklarını aktaran Özen, ancak pandemi döneminden en çok etkilenen sektörlerin başında yeme içme geldiğini vurgulayarak, “Aslında biz çok ciddi bir istihdam sağlıyoruz. Dolayısıyla biz de sesimizi duyurma ihtiyacı hissettik. Derken çoğaldık ve dernekleşmeye karar verdik. Geçtiğimiz hafta işi noktaladık ve resmi olarak kurulmuş durumdayız. Çalışmalarımız Antalya sınırları kapsayacak. Değiştirmek istediğimiz bir takım unsurlar var. Öncelikle sektörün envanterini çıkarmamız gerekiyor. Envanter konusu çok önemli bir konu. Öte yandan sektörün bakanlıkta bir müsteşarlığının olması gerekiyor. Bu birim sektörün kendine özel kurallarını, ihtiyaçlarını belirlemeli ve ne gerekiyorsa bunlar için yasalar çıkartılmalı. Bakanlıkla iş birliği yapmak istiyoruz. Özel bir biriminin olmasını talep ediyoruz. Sektörde çok ciddi bir kayıt dışılık var. İstihdamın da kayıt dışılığı önemli. Uygulanan vergiler sektörün kaldırabileceği vergiler değil. Öte yandan Antalya Türkiye’de büyük bir potansiyele sahip” ifadelerini kullanıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın