7 Mehmet: Hikâyeler, Ürünler ve Tarifler İlk Uluslararası Ödülünü Aldı

Yemek kitabı dünyasının Oscar’ı sayılan Gourmand World Cookbook Awards 2022 seçimlerinde Restoran Kitapları kategorisinde ülkemizden ünlü Şef Mehmet Akdağ’ın Sinan Hamamsarılar ile birlikte üç yıla yakın süredir üzerinde çalıştığı, 7 Mehmet Restaurant’ın hikâyelerini, mutfağında kullandığı yerel ürünlerini ve efsaneleşmiş tariflerini titizlikle yazıya döktüğü “7 Mehmet: Hikâyeler, Ürünler ve Tarifler” kitabı, ödül almaya hak kazandı.

Mehmet Akdağ ve Sinan Hamamsarılar’ın kaleminden 7 Mehmet: Hikâyeler, Ürünler ve Tarifler kitabı, Gourmand World Cookbook Awards 2022’de Restoran Kitapları kategorisinde ödül aldı. Kitabın yazarlarından Sinan Hamamsarılar, Tat Dedektifi sosyal medya hesabında ödül haberini paylaşarak sevincini şu cümlelerle ifade etti: “7 Mehmet Restaurant gibi 1937 yılından beri faaliyet gösteren, ateşi hiç sönmemiş bir işletmenin böyle bir ödülle dünyada adından söz ettirmesi çok önemli. Uluslararası bir kitap yarışmasından ödülle dönüyoruz.”
7 Mehmet Restaurant şefi ve işletmecisi Mehmet Akdağ ise ödül alan kitaptan şu sözlerle bahsetti: “Nesilden nesile müdavimlerimizin oluşmasını sağlayan en önemli özelliğimiz, en kaliteli malzemeleri kullanmanın yanı sıra, bilinen ürünleri ve tarifleri atalarımızın mutfak kültürü değerlerinden koparmadan farklı bir şekilde yorumlayarak, misafirlerimize beklentilerinin de üzerinde bir lezzet deneyimi sunmamız. Bu kitabı kütüphanenizde ve en çok da mutfağınızda, çokça elinize aldığınız bir kaynak olarak hayal ettim hep. İlginiz ve ailemizin bir parçası olduğunuz için çok teşekkürler.”

Kitabın İngilizceye çevrilmesi konusunda çalışmalar devam ediyor. Çevirmenliğini ise mimar, yemek kültürü yazarı ve bağımsız araştırmacı Aylin Öney Tan üstleniyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın