5. İzmir Gastrofest, Gastronomi Meraklılarından Yoğun İlgi Gördü

16 Ekim’de gerçekleşen 5. İzmir Gastrofest, gastronomi tutkunları, konunun uzmanları, ulusal ve uluslararası şefler, yemek yazarları ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Beşinci yılında ‘Geleceğe Miras II: Tatlı ve Tuzlu Su Kaynaklarımız’ temasıyla su rezervleri ve deniz yaşamı konusunu gündeme taşıyan festival dopdolu programı ile gastronomi meraklılarından yoğun ilgi gördü. 

İzmir’in her yıl gastronomi dünyasının ünlü isimlerini bir araya getiren ilk gastronomi festivali İzmir GastroFest, beşinci yılında yurt içinden ve yurt dışından gastronomi kültürü ve su rezervlerinin kullanımı üzerine düşünen ve üretimde bulunan birbirinden değerli ismi ağırladı. ‘Geleceğe Miras II: H2O Tatlı ve Tuzlu Sular’ temasıyla düzenlenen 5. İzmir GastroFest, denizlerimize ve su kaynaklarımıza yönelik toplumsal hoyratlığa dikkat çekerek sektörün paydaşlarını daha iyi bir gelecek ve daha yaşanılabilir bir dünya için yapılabilecekler ekseninde bir araya getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Barilla, Getir Yemek, Mey Diageo, Metro Türkiye, Pepsi, Öztiryakiler, Eker, Kavlak Zeytinyağları ve Salt İletişim sponsorluğunda ITALTUR M.I.C.E tarafından düzenlenen festivalde ziyaretçiler Amavi, Gia Urla, Seçkin Et, Muranos, Kürkçü Dükkanı, Özsüt Select, Cartel, Ragyu Kasap, Hus, Nuup, Mezzaluna, Alliance, Beta Çay, California Ceviz, Antik Fırın gibi ünlü markaların özel olarak hazırladıkları lezzetleri deneyimleme fırsatı buldular.

Açılış konuşmalarına canlı video bağlantısı ile katılan T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Bu yıl İzmir GastroFest’te yine geleceğe bırakacağımız temel miraslardan ve yaşamın temel yapı taşlarından biri olan su temasını konuşuyoruz. Suyun medeniyetimizde özel bir yeri olduğunu biliyoruz. Mimarilerimiz, şehirlerimiz yollarımız su kültürüyle yoğrulmuştur” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın