3D Latte Art ile hayat bulan fincanlar

Yiyecek içecek sektöründe tasarım ve yaratıcılığın da en az lezzet kadar önemli bir hale geldiği bir gerçek. Kahve ve tasarım denildiğinde akla gelen ilk konsept olan Latte Art yani Latte Sanatı’nda ise en yeni ve ilginç trend 3D Latte Art.

Kaliteli çekirdeklerden ve iyi hazırlanmış bir kahve, harika bir deneyim sunar size. Ancak güzel detaylarla süslü tasarımlar, parlak renkler ve figürlerle tamamlandığında, deneyim daha da harika bir hal alıyor. Son yıllarda çokça takdir edilen bir sanat haline gelen ve şu anda oldukça rekabetçi bir alan haline gelen Latte Art’ta, barista/sanatçılar adeta yaratıcılıklarını yarıştırır hale gelmiş durumda. Ortaya çıkan eserler de bir o kadar muazzam. Şimdilerde gıda boyası ve süslemelerin bile dahil edildiği ve adeta gerçek tabloların yapıldığı Latte Art’ta görenleri şaşırtan bir diğer teknik de 3 boyutlu Latte Art.

İlk olarak nerede başladığı pek net olmasa da global bir üne kavuşması, 2013 yılında Japonya’da yaşayan Latte Sanatçısı Kazuki Yamamoto’nun eserlerinin internet virali haline gelmesiyle oldu. Genellikle yalnızca basit bir çay kaşığı ve metal bir kürdan ile yapılan şekiller, süt köpüğü ve çikolata sosları, keçiboynuzu tozu ve yenilebilir gıda boyaları gibi farklı ürünler kullanılarak da yapılabiliyor. Ve tabii en önemlisi de biraz süt ve çikolata ile kahve fincanını, bir tuval haline getirebilmek, yani sanatçının mahareti.

Japonya’da başladığı düşünülen bu akım, bugün özellikle Uzak Doğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasında kahvecilere yayılmış durumda. Hatta geçtiğimiz aylarda kendi kendine öğrendiği Latte Art sanatı ile 3 boyutlu tasarımlara hayat veren 17 yaşındaki Singapurlu Daphne Tan’ın tasarımları internet alemini epeyce işgal etmişti. Daphne’nin tasarımları, soya sütünden elde ettiği köpüğün normalden daha sağlam bir yapı oluşturması nedeniyle hareket de edebiliyor! Fincanınızda salladığınızda ayaklarını sağa solla sallayan bir fil veya yanaklarını sıkarak sevebileceğiniz bir kedicik istiyorsanız Daphne’nin eserlerini mutlaka inceleyin.

Sosyal Medya'da Paylaşın