2021’de yükselişe geçen yeme-içme trendleri

Bu yıl yeme-içme sektörü için birçok yeniliğin hayata geçtiği, şaşırtıcı kararların alındığı ve sınırların aşıldığı bir seneydi. Vegan beslenme, dijitalleşme ve daha birçok yenilikle işte 2021 yılında öne çıkan yeme-içme trendleri.

Forbes’un haberinde derlediği trendler, yeme-içme sektöründe her zamankinden daha fazla cesur kararlar alındığını gösteriyor. 2021 yılı, her şeyin ötesinde cinsiyet eşitliğinin vurgulandığını bir yıl oldu. Kadınların sahip olduğu işletmeler başarılarıyla dikkat çekmeye başladı. Cinsiyet ayrımcılığı ve ırkçılığa karşı farkındalık yaratan konuşmalar bu yılın güzel gelişmelerinden biriydi.

2021’in bir diğer önemli değişimlerinden biri, restoranlarda servisin dijitalleşmesi… Covid-19 pandemisinden önce bizim için hayal olan birçok uygulama restoranların standart hizmetlerinden biri haline geldi ve bu yıl müşteriler de bu uygulamaları benimsedi.

Bu yıl, restoranlar klasik konseptlerinden de biraz uzaklaşmaya başladılar. ‘Ghost Kitchen’ trendi ile müşteriler tek bir noktadan birçok lezzeti sipariş verebiliyor. İçki içme kültüründe de değişiklikler olduğuna dikkat çeken uzmanlar ‘Hard Seltzer’ denen birçok alkollü içki ve meyvenin karışımından oluşan içeceklerin bu yıl hayli revaçta olduğunu söylüyor.

2021 yılında öne çıkan trendleri sayarken vegan beslenmeyi bu listeye dahil etmemek olmaz. Vegan mutfağı artık sadece tofu ve filiz ile beslenmenin çok ötesine geçti ve protein içeren menüler kadar kalorili ve lezzetli tarifler sunmaya başladı. Dahası birçok fine dining restoran tamamen vegan menüye geçtiğini açıklayarak bu akıma destek verdi.

Salgın, dijitalleşmeyi her alanda olduğu gibi yeme-içme kültüründe de hızlandırdı. Viral yemek videoları trendleri belirleyen etkisiyle her zamankinden daha çok dikkat çekmeye başladı. 2021 yılı, birçok trendle bizi fazlasıyla şaşırttı ve 2022’de atılacak yeni adımlar için de ilham kaynağı olmayı başardı. Şimdi herkesin gözü, 2022’nin sunacağı heyecan verici yeniliklerde!

Sosyal Medya'da Paylaşın