6’ncı Hamsi Festivali Rize’de gerçekleşti

Rize Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı gerçekleşen Hamsi Festivali yoğun ilgi gördü. Rize Valisi Kemal Çeber, vatandaşlara hamsi pişirip ikram etti. Rize sahil dolgu alanında organize edilen hamsi festivalinde 2,5 ton hamsi, Ekrem Orhon Turizm Otelcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfak bölümünde görevli 2 öğretmen, 16 öğrenci ve belediye personeli tarafından pişirildi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, yaptığı açıklamada hamsinin Rize için adeta yaşam biçimi olduğunu belirterek, “2,5 ton hamsiyi arkadaşlar üç günde ayıkladılar, ellerine sağlık. Pandemi nedeniyle geniş bir alanda hijyene dikkat ederek 9 ayrı hamsi noktası oluşturduk. Ayrıca hamsinin 132 çeşit yemekte kullanılabileceğini gösterdik. Turizm Otelcilik Okulu öğrencilerimiz ve üst düzey aşçıların eli ile çok değişik hamsi yemekleri yapıldı, insanların beğenisine sunduk. Güzel bir ortam oldu. ” dedi.

 

Rize Valisi Kemal Çeber, yaptığı konuşmada; Karadeniz mutfağında balığın önemli bir yeri olduğunu fakat hamsinin bütün balıklardan ayrı tutulduğunu belirterek, “Bizim için balık denince akla hamsi gelir. Hamsinin hem kültürümüz de hem de damak tadımızda ayrı bir yeri vardır. 132 yemekte kullandığımız hamsi bizim için yaşam biçimidir. Pandemi nedeniyle böyle organizasyonları özlemiştik. Bugünde hamsi festivalinde değerli hemşerilerimizle bir araya gelmekten mutluluk duyduk. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eder, hemşerilerime afiyetler dilerim” dedi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın