Yıldız Sommelierlerden Søren Ørbek Ledet, Gastromasa 2022’de!

Bu sene yedincisi gerçekleşecek olan, gastronomi dünyasının en önemli Michelin yıldızlı şeflerini, sommelierleri, miksolojistleri, trend yaratan mutfak dehalarını Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dopdolu programı ve seçkin katılımcılarıyla gastronomi dünyasını şekillendirmeye ve ufkumuzu açmaya bu yıl da devam ediyor. 19-20 Kasım’da “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” temasıyla Gastromasa; Gastromasa Pastry, Gastromasa Bar, Gastromasa Hospitality olarak yeni konseptleri ile dünya gastronomisine damgasını vurmaya hazırlanıyor!

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan organizasyonda yıldız sommelierlerden dünyaca ünlü Søren Ørbek Ledet gastronomi sektörü ve tutkunlarıyla buluşuyor.

Søren kariyerine 1995 yılında şef olarak başladı ve Danimarka’nın en iyi restoranlarından bazılarında çalıştı. Søren, 2007’de arkadaşı Rasmus ile birlikte Geranium’u kurdu ve 2016’da Geranium, Michelin Rehberi’ndeki üçüncü yıldızını kazandı. Ortak sahibi olmanın yanı sıra, Søren aynı zamanda Sardunya’da Genel Müdür ve Şarap Direktörüdür. Søren uzun yıllardır şarap eğitimi alıyor, Court of Master sommeliers’de İleri Sommelier ve MS Adayı.

Eski bir şef sommelier ve ev müdürü olan Søren için mutfaktan mahzene ve restorana geçiş, konuklara eksiksiz bir deneyim sunma arzusuyla el ele giden doğal bir ilerlemeydi. Öğrenmek, daha fazla bilgi edinmek ve daha iyi bir iş ortağı olmak için bir fırsattı. Sardunya’daki şarap eşleşmeleri için yaptığı seçimler, saatlerce teori, tatma notları ve hem şarabın hem de yemeklerin lezzet profillerini anlamayı içeriyor.

18.000 şişelik bir şarap mahzenini yönetmek, mevsimden mevsime gelişmeyi ve büyümeyi gerektiren bir iştir. Yeni bir alana, şatoya ya da vintage’e giriş yapmayı, yeniden çocuk olmak ve yeni bir hediye açmakla eş tutuyor. Søren’in İtalyan şaraplarına karşı bir zaafı var ama gerçekten favori şarapları yok:

– Şarabın kalitesinin yanı sıra en önemli şey, onu paylaştığınız an ve kimlerle paylaştığınızdır. İşte şarap içmenin büyüsü –

Biletler; Biletix’te https://www.biletix.com/etkinlik/12W01/TURKIYE/tr

Sosyal Medya'da Paylaşın