Yeşil Çizik Zeytini, Ezine Peyniri ve Maraş Tarhanası AB Tarafından Artık Coğrafi İşaretli!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini (Zeytin), Ezine Peyniri (Peynir) ve Maraş Tarhanası için Avrupa Birliği’ne yapılan coğrafi işaret başvurularının inceleme süreçlerinin tamamlandığı ve yayınlandığı bilgisini paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde Ayaş Domatesi’nin inceleme süreçlerinin tamamlanmasının ardından AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandığını duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Avrupa Birliği’nde tescil yolunda ilerleyen üç coğrafi işaretin daha müjdesini verdi. Avrupa Birliği’nde tescilli 13 coğrafi işaretimizin yanı sıra ilan aşamasında 5, inceleme aşamasında ise 39 başvuru bulunuyor.

AB Komisyonu tarafından başvuruları onaylanan coğrafi işaretler, 3 aylık itiraz süresinin dolmasının ardından AB Resmi Gazetesi’nde tescil ediliyor. Önümüzdeki günlerde itiraz süresi bugün dolacak olan Milas Yağlı Zeytini; Ayaş Domatesi, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ezine Peyniri ve Maraş Tarhanası’nın Kasım ayı içerisinde tescil edilmesi bekleniyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın