Yerinde ve şeffaf üretim anlayışıyla dondurma yapan mekan: Mua Dondurma

2017’de İtalyan usulü dondurma yapan Elena Hanım’dan devralan Mua Dondurma’nın şimdiki sahipleri İtalya’ya gidip dondurma konusunda eğitimler alıyor. Sosyal medyanın da gücünü kullanarak bilinirliğini günden güne artıran Mua Dondurma’nın hikayesini dinledik.

Her gün en az 16 çeşit dondurma servis eden Mua Dondurma, dondurma yaparken kullandıkları tüm ürünler doğal, koruyucu madde içermeyen ürünleri kullanıyor. Tatlandırıcı kullanmadıklarını dile getiren Mua Dondurma meyveleri ve sütü çiftçiden aldıklarını dile getiriyor.

“Mevsim meyvelerine göre dondurmalarımızı yapıyoruz”

Brüksel kurabiyeli, Antep fıstıklı, bitter çikolatalı, sütlü sade dondurmalar çok tercih edilen dondurmalarından olduğunu dile getiren Mua Dondurma sözlerine şöyle devam ediyor: “Sezona özgü talep gören dondurmalarımız var. Mesela şu sıralar mandalina satsuma, nar, kokulu üzüm; yaz aylarında karadut, kavun, karpuz gibi sorbe çeşitlerimiz oluyor. Bununla beraber kış aylarında bergamotlu dondurmalarımız çokça talep görüyor. Olabildiğince mevsim meyvelerine göre dondurmalarımızı yapıyoruz. Aslında insanların ihtiyacına göre dondurma yapıyoruz. Mesela yine kış aylarında havuçlu tarçınlı kek dondurması yapıyoruz ki insanlar kendilerinden bir parça bulabilsin. Yine bu aylarda bal kabağı dondurması da yapacağız.”

“Sahlebin içerisine dondurma koyarak sunuyoruz”

Caddebostan, Reşitpaşa, Yeniköy, Beşiktaş’ta şubeleri olan Mua Dondurma ve şimdi de Bebek’te yeni şubelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Her şubenin imalatının o şubede olduğunu dile getiren Mua Dondurma böylelikle dondurmalarının daha taze ve günlük olarak sunulduğunu söylüyor. Dondurma dışında da ürünlerinin olduğunu dile getiren Mua Dondurma: “Çay, bitki çayları, kahvelerimiz var. Çubuk dondurmalarımız var. Bunlarla birlikte şubelere özel sunduğumuz şeyler de var. Mesela Akaretler’deki şubemizde dondurmalı waffle sunulmaya başlandı. Caddebostan’daki şubemizde rokoko pastalarımız ve sahlebimiz var. Hatta salebi Kastamonu’da sahlebçilikle uğraşan köklü bir aileden alıyoruz. Hatta Kastamonuluları bile şaşırtan bir lezzet oldu. Sahlebin içerisine dondurma koyarak da sunuyoruz” diyor.

“Her şubemizde her zaman taze ve lezzetli dondurmaları yiyebilirsiniz”

Farklılaşan yönlerinin yerinde ve şeffaf üretim olduğunu dile getiren Mua Dondurma sözlerine şöyle devam ediyor: “Birçoğu francahise olarak çalışıyor. Ama biz kendimize o kadar güveniyoruz ki mesela şu anda Bebek’te açtığımız yeni şubemiz bir dondurmacının yanında. Başka bir farkımız da bizim dondurma atölye ve workshoplarımız oluyor. Dondurma eğitimi verdiğimiz firmalar oluyor. Dolayısıyla tamamen şeffafız. Her şubemizde her zaman taze ve lezzetli dondurmaları yiyebilirsiniz. Belli bir reçete üzerinden yapılıyor ve buna çok dikkat ediyoruz. Bu doğrultuda büyüdükçe kaliteyi asla bozmuyoruz. Bizim en büyük farklarımızdan birisi de bu. Mesela çok fazla franchaise isteği geliyor. Bizden sadece dondurma alıp ismimizi bile vermeden dondurmamızı satmak isteyenler oluyor. Ama tabi bunları kabul etmiyoruz. Bizim dondurmamızı kimse bizden daha iyi servis edemez.”

Sosyal Medya'da Paylaşın