Yenilikçi Yaklaşımıyla Ustaların ve Şeflerin Tercihi: Fimak

FİMAK, 1976 yılında genç ve girişimci mühendis Vedat Özpınar tarafından kurulmuştur. Üretim hayatına 80 metrekarelik bir dükkanda uzun şekil verme makinası imalatı yaparak başlamıştır. Doksanlı yılların ortalarından itibaren çalışmalarına ivme kazandıran Fimak ürün gamını dünyadaki, sektöründeki teknolojik gelişmeleri takip ederek genişletmiş ve döner fırın, taş tabanlı katlı fırın, borulu fırın gibi makineleri de üreterek gelişimine hızla devam etmiştir. Yeni üretim tesislerinde faaliyetlerine ısı teknolojileri ve hamur teknolojileri alanlarında devam eden Fimak, günümüzde unlu mamul, fırıncılık, pastanecilik, restoran zincirleri, kafe, otel, catering alanlarında hizmet vermektedir. Biz de Fimak’ı, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Özpınar ile konuştuk.

1978 yılında Konya’da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenim hayatım Konya’da geçti. Yüksek öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Çocukluk yıllarım, yüksek öğrenim zamanlarım da dahil Fimak ile iç içe bir yaşam sürdüm. Babamla birlikte geçirdiğim zaman diliminde ondan çok değerli şeyler öğrendim. Yıllar içinde kazandığım bilgi ve tecrübe ile Fimak ailesine daha fazla katkı sağladım ve 2014 yılında Genel Müdürlük görevine başladım. Yaklaşık bir yıl sonra babam Vedat Özpınar’ı geçirmiş olduğu bir rahatsızlık sonucu kaybettik. 2015 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeye başladım. Yaklaşık 8 yıldır şirketin başında aktif olarak bulunmaktayım. Babam Vedat Özpınar’ın bizlere emaneti olan ticari, ahlaki ve insani değerleri koruyup geliştirerek sektörümüze ve ülkemize hizmet etmeye devam ediyoruz.

Geniş ürün gamıyla Fimak
Fimak olarak geçmişten bu yana sektörel ihtiyaçları güncel olarak takip ediyoruz. Bir yandan müşteri taleplerini değerlendiriyoruz, diğer yandan sektördeki ihtiyacı gözlemleyip hem teknolojik yeniliklere hem ustaların ve şeflerin ihtiyaçlarına göre ürün gamını güncelliyoruz. Geçmişten bugüne değişen ülke ve dünya şartlarını yakından takip ederek fırıncılık ve gastronomi sektörüne kalite ve dayanıklılık odaklı makineler sunmaya devam ediyoruz. 90’lı yılların sonlarına doğru fırıncılık sektörüne kazandırdığımız Roven döner fırınlarımız, Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde geleneksel kara fırınlardan taş tabanlı fırınlara geçişte sektöre .ncülük ederek ortaya çıkardığımız Estone elektrikli taş tabanlı katlı fırınlar, Piesto borulu taş tabanlı katlı fırınlar, Rokon konveksiyonlu döner fırınlar ile hijyen temelli bir ürün gamı ortaya çıkardık.

Gastronomi alanındaysa Fimak Ar-Ge ekibinin yoğun araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile ortaya çıkan, geleneksel odun ateşi ile pişirme yapan taş fırınların, günümüz üretim teknolojileri ve dünyaca ünlü Türk şeflerin bilgi birikimi kullanılarak çağdaşlaştırılmış hâli olan Retros’u şeflerimizin kullanımına sunduk.

Homojen pişirme ve yüksek kaliteli taş taban özelliğine sahip doğal gazlı ve elektrikli Mondo modellerimiz pizza işletmelerinin kullanımına sunulmuştur. Zincir marketlerin ve restoranların talepleri doğrultusunda iki sektörün kesişim noktasında ortaya çıkan, üstün teknolojiye sahip Korto modelimiz Ar-Ge ekibimizin çalışmaları sonucu sektörün hizmetine sunulmuştur.

Eğitimin sihirli gücüyle insanlara değer katan oluşum: Fimak Akademi
Fimak Akademi uzun zamandır hayalini kurduğum bir projeydi. .zünde hem çalışanlarımızı hem tedarikçilerimizi hem müşterilerimizi eğitim anlamında destekleyen bir yapı olan Fimak Akademi’nin kuruluş çalışmalarına isteklerim doğrultusunda 2018 yılında başlandı. Temelinde kazan kazan mantığı olan, eğitimin sihirli gücüyle insanlara değer katan oluşum 2020 yılında faaliyetlerine başladı. Akademi bünyesinde çeşitli teorik ve uygulamalı eğitimler, süreç ve yöntem geliştirme programları, staj ve kariyer gelişim programları, tedarikçi firma gelişim programları, müşteri gelişim programları, takım ruhu oluşturma aktiviteleri eğlence ve spor etkinlikleri gibi programlarla eğitim ve gelişim süreçlerini planlıyoruz.

Yeni projeler ve yenilikler…
Fimak’ta araştırma ve geliştirme faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyoruz. Yakın geçmişte başlayan ve artık son aşamasına gelinen Chef-In gastronomi fırınının lansman faaliyetlerinde bulunuyoruz: Gastromasa ve Antalya Otel Ekipmanları Fuarı’nda Chef-In ürünümüzü ön plana çıkardık. Fırınımıza gösterilen ilgi ve alaka bizi fazlasıyla memnun etti ve artık satış pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermeye başladık.

Var olan projelerin dışında gelecek dönemler içerisinde Fimak yine çok ses getirecek üç farklı proje için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firmamız, yenilikçi yaklaşımlarla çağın gereklerini göz önünde bulundurarak sektör taleplerini karşılamaya devam edecektir

Sosyal Medya'da Paylaşın