Yeni Nesil Çay Yerine Kahveyi Tercih Ediyor

İstanbul’un kalbinde, kahve severlerin uğrak noktası olan Coffee De Madrid, kuşaklar arası kahve tüketim alışkanlıkları üzerine yapılan son araştırmaların ışığında, kahvenin sadece bir içecek olmanın ötesindeki sosyal ve kültürel rolünü vurguluyor. 

Coffee De Madrid’in kurucusu ve sahibi Sabri Pisikoğlu, yeni nesilin çay yerine kahveyi tercih etmesi konusunda gözlemlerini paylaştı. Araştırmalar, Baby Boomers kuşağının %81’lik bir çoğunluğunun keyif almak için kahve içtiğini gösterirken, Z kuşağında bu oranın %51,6’ya düştüğünü ortaya koyuyor. Coffee De Madrid’in kurucusu Sabri Pisikoğlu, “Kahve, kuşaklar boyunca farklı anlamlar kazandı. Z kuşağı artık çay içmek yerine yeni kahve türlerini deneyimlemek istiyor. Biz de Coffee De Madrid olarak her kuşağın ihtiyacına ve beklentisine uygun bir deneyim sunmayı hedefliyoruz,” diyor.

Türk kahvesinden filtre kahveye
Türk kahvesi, Baby Boomers kuşağı arasında %76,1’lik bir tüketim oranına sahipken, Z kuşağında bu oran %22,8’e düşüyor. Z kuşağı için filtre kahve ve Americano gibi alternatifler daha cazip hale geliyor. Pisikoğlu, “Müşterilerimizin tercihleri zamanla değişiyor ve biz de Coffee De Madrid olarak bu değişime ayak uyduruyoruz,” şeklinde konuşuyor.

Türk halkının yüzde 55,6’sı günde 1-2 bardak kahve içiyor
Başka bir araştırmada da Bin 100 kişiyle yapılan araştırmaya göre kahveseverlerin yüzde 54,3’ü filtre kahve, yüzde 45,7’si Türk kahvesini tükettiğini söyleyen Sabri Pisikoğlu, “Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 55,6’sı günde 1-2 bardak kahve tüketiyor. Yüzde 29,2’si ise günde 3-4 bardak kahve içiyor. Yüzde 7’si günde 5 bardaktan fazla kahve tüketirken, yüzde 4,4’ü günde 6 bardak ve üzeri kahve içiyor. Tüketicilerin yüzde 3,8’i ise hiç kahve içmiyor” dedi.

Kahve dükkanları sosyal etkileşim yerleri oldu
Marketing Türkiye’nin araştırmasına göre, Z kuşağı için kahve dükkanları, date, çalışma, sohbet etme ve sosyal medya hikayeleri paylaşma gibi aktiviteler için ideal bir ortam sunuyor. Pisikoğlu, “Kahve dükkanlarımız, sadece kahve satın almak için değil, aynı zamanda sosyal etkileşim için de tercih ediliyor,” diye ekliyor. Kahve tüketimi, Z kuşağı için sosyal, mobil ve modern yaşam tarzına uyum sağlamak için önemli bir ritüelken, Y kuşağı için sosyal, profesyonel ve kişisel etkileşimlerin bir parçası. Pisikoğlu, “Kahve, bizim için bir tutku ve müşterilerimizle paylaştığımız bir deneyim. Her kuşağın kahveyle olan ilişkisini anlamak ve onlara en iyi deneyimi sunmak bizim için önemli,” diyor.

27 Mayıs’ta Ankara’da Şato Şubesi açılıyor

Coffee De Madrid, kuşakların değişen ihtiyaçlarına ve kahve tüketim trendlerine uyum sağlayarak, her müşteriye özel bir deneyim sunmaya devam edecek. Pisikoğlu, “Kahve kültürünün evrimini takip etmek ve bu yolculuğun bir parçası olmak bizim için büyük bir onur. Bu ay 27 Mayıs Ankara’da Şato şubemizi açıyoruz yine ay sonu İstanbul Beyoğlu şubesi ve Bodrum Yalıkavak marina da şube açılışlarımız olacak oralarda da tarihi dokuyu bozmuyoruz. Ankara’da tarihi bir bina olan ve önceden Macaristan Büyükelçiliği olarak kullanılan bir binayı hiçbir tarihi dokusuna zarar vermeden inşaa ettik. Eserin birçok odasını tarihi dokularla süsledik. Şubemizde 4 ayrı oda mevcut. Odalardan birine Atatürk ismini verip, Atamızın sevdiği kitaplar ile donattık. Odada kıymetli müşterilerimiz Atamızın en sevdiği şarkıları dinleyip, sevdiği kitapları okuyabilmelerini istedik. Binanın bir diğer odası ise Macaristan Büyükelçisinin ismini aldı. Oda içerisinde ona ait dökümanlar bulunmaktadır. Bir odamız İsmet İnönü diğeri ise Mehmet Akif Ersoy ismi verilmiştir. Odaların içerisinde hikayeleri ve onlara ait dökümanlargörebileceklerdir. Yine aynı şekilde Muğla’nın Bodrum ilçesinde Tarihi bir su sarnıcı restore ettik. Şubemiz sarnıç içi doğal yapıya zarar verilmeden tasarlandı. Sarnıç içerisinde oturma alanları ve mimar ve öğrencilerimiz için ayrı masalar bulunmaktadır. Down Sendromlu kardeşlerimiz ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Projesine başlamış olduğumuz, İstanbul Beyoğlu Kamondo merdivenlerinin bulunduğu alanda tasarlanıyor. Bu şubemiz o dönemin ailesi olan kamondaailesinin tarihi yapılarından biridir. Amacımız tarihi dokuya zarar vermeden İstanbul’un tarih kokan anıt müze kafesini hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın