Türkiye’nin İlk Gastronomi Sokağı Açılıyor!

UNESCO tarafından tescillenmiş bir gastronomi şehir olan Afyonkarahisar’da Türkiye’nin ilk Gastronomi Sokağı için çalışmalar devam ediyor. İnşa aşamasının yarısının tamamlandığını söyleyen Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, sokağın bu yaz hizmete açılmasını planladıklarını söyledi.

UNESCO tarafından bir gastronomi şehri olarak tescillenen Afyonkarahisar’da gastronomi alanında yapılan yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Afyonkarahisar, Türkiye’nin ilk Gastronomi Sokağı projesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

Gastronomi Sokağı’nda yöresel lezzetlerin yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine ve satışına sunulması hedefleniyor. Ayrıca bu sokağın Afyonkarahisar’da hem ticari hem de sosyal hayata destek olması planlanıyor.

Yaz aylarında açılması için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Burası Tarım Bakanlığı’na bağlı İl Gıda Kontrol Laboratuvarıydı. Yeni yerine taşındıktan sonra bu alanın tahsisini Tarım Bakanlığı’ndan aldık ve gastronomi projesini geliştirdik. Çalışmalarımız ile birlikte tarihi dokuya uygun yöresel ürünlerimizin hem üretiminin hem de tanıtımının yapıldığı bir yer olacak. Ziyaretçiler, Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’ın tescilli ürünlerinin nasıl yapıldığını yerinde görüp aynı zamanda alışveriş de yapabilecek. İnşaatımız hızla devam ediyor. İnşallah bu yaz Gastronomi Sokağımızı hizmete alacağız” dedi.

13 ayrı tesis hizmet verecek

Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’ın 35’den fazla tecilli lezzeti bu proje ile birlikte ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Kısa sürede tamamlanacak çalışmaların ardından hizmete açılacak Gastronomi Sokağı; 4 blok 13 sosyal tesisten oluşuyor. Toplamda 500 metrekarelik alana sahip proje bölgeyi adeta cazibe merkezi haline getirecek. Mahalle esnafını kalkındırmak amacı ile projelendirilen ve Türkiye’de ilk olacak Gastronomi Sokağı kısa sürede hizmete alınacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın