Tohumdan Sosa Felsefesiyle TABASCO®

1868 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Edmund McIlhenny tarafından kurulan TABASCO®, yüz yılı aşkın bir süredir aynı aile tarafından yönetilen, dünyanın 150 yıllık en büyük acı sos markası ve üreticisidir. ABD’de Louisiana’da bulunan Avery Adası’nda yer alan üretim tesislerinde, kuruluşunun ilk gününden bu yana aynı acı biber tohumlarını nesilden nesle aktararak aynı kaliteyi yıllar boyunca korumayı sürdürmektedir. Şu an için, şirketi 6. kuşak McIlhenny aile üyeleri yönetmektedir.

“Tohumdan Sosa” felsefesiyle üretilen TABASCO® soslarında kullanılan acı biber tohumları, belirli kalite standartlarını yerine getirebilmiş tarlalarda ekilir. Ardından yetişen biberler tamamen el yordamı ile özenle seçilerek üretim tesislerine götürülürler. Burada, seçilen biberler hiç bekletilmeden aynı gün içerisinde ezilerek püre haline getirilir. Ardından ise beyaz meşe ağacından yapılan fıçılarda, üstüne tuz eklenerek 3 sene boyunca bekletilir. Bu dinlendirilmiş fıçılar hazır hâle geldiği zaman bir McIlhenny aile üyesi tarafından bizzat kontrol edilir ve eğer uygun bulunursa sos yapım işlemine geçilir. Bu aşamada sirke ile tam 28 gün boyunca durmaksızın

karıştırılır. Bunun ardından şişeleme ve dolum süreci başlamaktadır. Bir TABASCO® şişesinin yapımı takriben 5 sene almaktadır.

Kalitesinden asla ödün vermeyen TABASCO®, ürünleri hiçbir katkı maddesi içermemekte ve orijinal Tabasco sosu sadece 3 ana içerikten oluşmaktadır: tuz, sirke ve biber.

Birçok farklı acı seviyesinde ve aromada ürün çeşitliliğine sahip TABASCO® özellikle sokak lezzetleri ile tercih edilmektedir. Sosları pizza, hamburger, patates kızartması ve makarna gibi yiyeceklerin yan ısıra geleneksel tavuk-pilav, kokoreç, midye dolma ve döner gibi lezzetlerle de deneyebilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaşın