Reçetelerin olmazsa olmazı, vazgeçilmez ürünü: KREMA

Ana yemeklerden tatlılara birçok yemeğe lezzet ve kıvam veren, hem evlerde hem profesyonel mutfaklarda vazgeçilmez olan bir ürün: Krema. Mükemmel bir yemek deneyiminde damaklarda iz bırakan kremalar, yemekleri adeta bir sanat eserine dönüştürebiliyor. Özel formülasyonlarıyla sofralara eşsiz bir dokunuş katan bu lezzet, ister tatlı molalarında ister yemeklerde mutfağın yıldızı oluyor. Kaliteli içeriklerin bir araya geldiği kremalar, yeni sayımızın dosya konusu. Sektörde bitki kaynaklı kremaların öncü isimlerinden Violife Professional Türkiye’nin Pazarlama Direktörü Deniz Kalafat Uysal, özellikle Rama ve Flora Kremaların profesyonel mutfaklara katkılarını anlattı.

Dünyanın en büyük bitki kaynaklı gıda üreticisi olan Upfiled’ın Türkiye Pazarlama Direktörü Deniz Kalafat Uysal, 1996 yılında Unilever’de Lipton Marka Müdürü olarak başladığı iş hayatına, hızlı tüketim ve finansal servisler sektörlerinde faaliyet gösteren farklı şirketlerde devam ettikten sonra 2019 yılı itibarıyla hem Upfield markası altında yer alan perakende ürünlerin hem de Violife Professional çatı markası altında yer alan ev dışı tüketime yönelik ürünlerin pazarlama liderliğini yapıyor. Şirket için bitki kaynaklı beslenmenin çok önemli olduğunu belirtirken, “herkesin daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için, tüketicilerimize ve gezegenimize dost; bitki kaynaklı, besleyici ve lezzetli ürünler sunmayı hedefliyoruz.” şeklinde devam ediyor. “Violife Professional olarak şeflerle mutfaklarda beraber çalıştıklarını belirten Uysal, ürünleri onlarla beraber geliştirdiklerini anlatırken, “En önemli kasımız şeflerle beraber devamlı profesyonel mutfaklarda yer almamız. Hem şef ekibimiz hem de Ar-Ge ekibimizle beraber mutfaklarda yoğun mesai harcıyoruz, şefleri ve yaşadıkları handikapları derinlemesine inceliyoruz, inovasyonlarımızın başlangıç noktası bu handikaplar oluyor. Her adımda, her reçetede, her denemede şeflerin görüşlerini alıyor ve buna göre hareket ediyoruz. İnovasyonlarımıza hız vermek için Wageningen, Hollanda’da özel bir Ar-Ge Merkezi de inşa ettik.” diyor.

Misyonlarının bitki kaynaklı ürünlerin kullanımını arttırmaya yönelik olduğuna değinen Deniz Hanım, bunların hem insan sağlığına hem de doğaya çok yararlı olduğunun altını çizerken, “Bugün baktığımızda bitki kaynaklı olmayan, hayvansal protein içeren gıdaların üretiminde büyük bir karbon salınımı meydana geliyor. Bu da dünyamız için oldukça zararlı” ifadelerini kullanıyor.

Bitki kaynaklı kremalar: Rama Professional ve Flora Professional

Violife Professional çatısı altında bitki kaynaklı kremalar da mevcut: Rama ve Flora. Bu iki markanın ortaya çıkış hikayelerini şöyle anlatıyor Deniz Hanım, “Rama, dünyadaki ilk bitki kaynaklı kremaların içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda 2000’li yılların başında Türkiye pazarına giren ilk bitkisel yağlı krema olduğu için de hiç bilinmeyen bir konsept aslında. Rama’nın içeriğindeki yağların tamamı bitkisel olmakla beraber aroma vermesi için eklenen hayvansal içerik sebebiyle %100 bitkisel yağlı krema diyemiyoruz. Yine de bitkisel yağlar içermesi sebebiyle bu da bitkisel bir krema.”

Pazara girdiklerinde konseptin bilinmediğini anlatan Uysal, zaman içerisinde şeflerin bitkisel kremayı deneyimleyip avantajlarını gördüklerini de belirtiyor ve mutfak profesyonellerinin Rama’yı iyi bildiklerini söylüyor, “Rama, bitkisel krema olması nedeniyle hayvansal kremaya göre; kesilmeme, çırpıldığında çok daha fazla hacim alma; yemeklerde çok kolay bağlanması, soslarda hızlı kıvam alması gibi özellikleri mevcut. Ayrıca kıvamı sebebiyle de diğer kremalara göre daha az kullanılması yeterli oluyor. Bu özelliği ile maliyet avantajı sağlıyor. Tüm bu sebeplerden ötürü sektörde çok sağlam bir repütasyonu var.” 

Flora kremaya da değinen Violife Professional Pazarlama Direktörü Deniz Kalafat Uysal; bu ürünün Rama’ya bir rakip olarak değil, ihtiyaca yönelik olarak geliştirildiğini söylüyor: “Özellikle vegan veya daha bitki kaynaklı beslenmek isteyen konuklar ya da süt, glüten, kabuklu yemiş gibi gıda alerjileri olan konuklar için şeflerin elini kolaylaştıracak bir krema üretme hayaliyle yola çıktık. Sonunda da Flora Professional; yüzde 100 bitkisel yağlardan oluşan, herhangi bir hayvansal katkı maddesi içermeyen ürünümüzün lansmanını yaptık.”

Asitli ve sıcak uygulamalarda kesilmemenin sırrı

Hem Rama hem de Flora Bitkisel Kremaların özelliklerine baktığımızda, asitli ve sıcak uygulamalarda kesilmediğini fark ediyoruz. Bu kesilmemeyi nasıl sağladıklarını sorduğumuzda Deniz Hanım, “Özel patentli üretim sürecimiz ve yılların tecrübesi ile kullandığımız uygun içerikler sayesinde kremalarımızda kesilmemeyi sağlıyoruz” şeklinde bilgi veriyor. Hem Rama hem Flora markalarında bitkisel yağlar kullanıldığının altını çizen Uysal; ısıtıldığında, asitli bir uygulama döküldüğünde, fazla kaynatıldığında veya fazla çırpıldığında kesilmediklerini söylüyor.

Violife Professional’ın sürdürülebilirlik çalışmaları

Violife Professional’ın sürdürülebilirlik çalışmalarını sorduğumuzda önceliklerinin de bu konu olduğunu söylüyor ve ekliyor, “Bizim üretim sürecimizde kullanılan bütün yağlar, sürdürülebilir üretim sertifikası olan üreticilerden tedarik ediliyor, aksi takdirde kullanmamız mümkün olmuyor. Hem kremalarda, hem de Sana Profesyonel, Dorina ve Becel markalı bitkisel margarinlerimizde aynı durum geçerli.”

Şirket olarak bu konuya önem verdiklerini anlatan Uysal, “Upfield olarak 2021 yılında global sürdürülebilirlik manifestomuzu yayınladık. Global hedeflerimizin yanı sıra faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde, global hedeflerimize uyumlu olacak şekilde lokal hedeflerimiz de bulunuyor.

Bu kapsamda Türkiye olarak Sürdürülebilirlik Akademisi’ne katıldık. Bu platform sayesinde çalışanlarımızın sürdürülebilirlik konusundaki bilgi birikimlerini arttırırken farklı sektörlerden paydaşlarla da bir araya gelerek ortak projeler geliştiriyoruz. Çorlu’da yer alan üretim tesisimiz ile, sürdürülebilir iş uygulamalarındaki yeşil taahhütlerimizi doğrulamak ve başarılarımızı kanıtlamak için Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından geliştirilen Yeşil Kontrol Sertifikası’na başvurduk ve en üst seviye olan “Gold” seviye ile sertifikamızı aldık. Bu da bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Yüzde 100 bitki kaynaklı inovasyonlar için çalışmalar devam ediyor

Violife Professional’ın önümüzdeki dönemler için planlarını sorduğumuz Deniz Hanım, çıkaracakları ürünlerin bitki kaynaklı olmasının her zaman vazgeçilmez bir özellik barındırdığını söyleyerek konuşmasına başlıyor, devamında ise “Şirketimizin bitki kaynaklı beslenmeye olan tutkusu doğrultusunda inovasyonlarımız, sürdürülebilirlik hedeflerimizle uyumlu bir şekilde hızla devam edecek. Önümüzdeki yıllarda %100 bitkisel yağlar içeren ürünlerimizin sayısını arttırmayı ve şeflerin mutfaklardaki en büyük yardımcısı olmaya devam etmeyi planlıyoruz.” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın