Dünyanın ilk bitki bazlı somon filetoları piyasaya sürülüyor

İsrail merkezli girişim Plantish, dünyanın ilk vegan, bütün olarak kesilmiş somon filetosunu tanıttı. Prototip somon, gerçek balık dokusunu taklit etmek için yağlı ve lifli bir yapıda üretildi. Balığın besin değerini koruması için vegan somon filetoları Omega-3, Omega-6 ve B vitaminleri ile zenginleştirildi.

Çoğu balık bütün olarak kesilmiş filetolar haline tüketilse de alternatif deniz ürünleri öğütülmüş balıkları taklit etmek üzere üretiliyor. Bu pazar boşluğunu ele alan Plantish, somonunu geleneksel somon balığı ile aynı yöntemlerle hazırlanabilen, haşlama, ızgara ve fırınlama dahil tüm pişirme işlemlerine uyumlu, tamamen kesilmiş bir fileto üretti. Plantish Kurucu Ortağı ve CEO’su Ofek Ron yaptığı açıklamada, “Daha sürdürülebilir, daha besleyici ve daha lezzetli balık seçenekleri sunarak okyanusları kurtarmak ve deniz hayvanlarını tüketme ihtiyacını ortadan kaldırmak için varız” dedi.

Girişim, Michelin yıldızlı şef José Andrés ve Nas Daily’nin içerik gurusu Nuseir Yassin’in katılımın içeren bu görevi finanse etmek için 2 milyon dolarlık bir fon topladı. Plantish, yıl sonuna kadar somonlarını seçkin pop-up’larda sergilemeyi planlıyor ve 2024 yılına kadar daha geniş bir lansman hedefliyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın