Pera’nın Yeni Gözdesi: Mornings In Pera

Kahvaltı, bakery, kahve ve Pera… Her birini göze hitap eden bir uyumla bir araya getiren Mornings In Pera, kapılarını açtığı ilk andan itibaren lezzet severlerden rağbet görüyor. Taksim’in tarihî dokusunda, Fransız geçişleriyle taçlanan atmosferi ve menüsü ile Mornings In Pera; “kahvaltı aşıklarının hayalinin gerçekleşmesi” diye tanımlanıyor. Dergimizin 87. sayısında âdeta büyülü bir romanda kendine yer bulabilecek tarza sahip olan mekân üzerine Şef Çolpan Barçın Başoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Temmuz 2023’te kapılarını açan Mornings In Pera, kurucu Ömer Atalay’ın, butik otelinin lobisini hayalini kurduğu kahvaltı ve brunch konseptine çevirmesiyle hikâyesine başlıyor. Mornings In Pera’nın şefi Çolpan Barçın Başoğlu’nun mutfak yolculuğu, üniversite eğitimden sonra MSA’da aldığı şeflik eğitimiyle başlıyor. “Hep büyük operasyonlarda ve restoranlarda çalıştım ve böyle yerlerde, zor şartlar ve disiplin altında çalışmanın başarı olduğunu ve bu şekilde devam edeceğini düşündüm.” diyor Başoğlu. Mesleki kariyerine pasta şefliği yaparak başlasa da kahvaltıya olan tutkusunu “Ben aslında pastacıydım ama kahvaltı benim için hep özel bir yerde oldu.’’ cümlesiyle özetliyor. Barçın Hanım’ın Spago’da şeflik yaptığı dönemde tanıştığı St. Regis Hotel’in Brasserie’sinde şef olan Kübra Aydoğdu ile bugün Mornings In Pera’da yaptıkları işi bir zamanlar; “Her sabah kendimiz için özenle hazırladığımız kahvaltı tabaklarını bir gün şefleri olduğumuz bir yerde müşteriye sunmanın hayalini kurardık.’’ diyerek anlatıyor. Mornings In Pera’nın kurucusu Ömer Atalay’ın cesaret verici yönlendirmelerinden de bahsetmeden geçmiyor Başoğlu.

Hem geleneksel hem evrensel mutfak kültürü bir arada

Mornings In Pera her damak tadına hitap eden, hem geleneksel hem de evrensel mutfak kültürlerini bir araya getiren lezzet deneyimini misafirlerine sunuyor. Şef Başoğlu, Mornings In Pera mutfağını şu sözlerle anlatıyor: “Şefler fine dining geçmişli olduğu için misafirlerimize tüm tabaklarda bu deneyimi sunuyoruz.”

“Menüde yer alan her kalem ev yapımı’’

En sevilen lezzetler arasında French toast, benedictler ve granola geliyorsa da ayrıca vitrinde her gün taze çıkan kekler de Mornings In Pera misafirlerinin gözdesi diyebiliriz. Mutfağında kullanılan malzemelerin kalitesine gelirsek Mornings In Pera, yerel üreticilerden tedarikte bulunmayı seçiyor ve birinci kalitede malzemeleri prensip haline getirmiş. “Menüde yer alan her kalem ev yapımı ve mutfağımızda hazır ürün kullanmıyoruz.’’ sözleriyle titzlikle uyguladıkları prensiplerinin altını çiziyor Başoğlu. Mornings In Pera ürünlerinin taze, doyurucu ve her damak tadına hitap eden lezzetler olması, istikrarlı müşteri kalibresinin de bir göstergesi. Barçın Şef bu bağlamda misyonlarını: “Amacımız bizde bir kez yesin değil, her geldiğinde bizi tercih etsin.’’ diyerek aktarıyor ve ekliyor: “Bizde ilk sefer kahvaltı yapan yabancı bir aile on gün İstanbul’da kalıyorsa her sabah kahvaltı için bizi tercih ediyor.”

Yılın özel zamanlarına titizlik ve yaratıcılıkla yaklaşıyor Mornings In Pera. Yeni yılda işlenilen noel teması ve dizaynı büyük rağbet gördü. Sosyal mecralarda da güzel dönüşler aldıklarını belirten Barçın Hanım; “Paskalya, Ramazan ve baharda da yeni konsept ve tatlı vitrinimizle misafirlerimizi bekliyor.” sözleriyle özel günlere estetik esintiler ve benzersiz lezzetler bıraktıklarını anlatıyor. Mornings In Pera’da menülerin tasarlanma süre.leri de yakalanan başarının göstergesi niteliğinde. Bu süreci Barçın Hanım; “Menü üzerine çok detaylı düşünüp, uzun bir AR-GE sürecinden geçtik. Hepsi bizim için çok özel. Her bir ürünü tekrar tabaklamak bizi hâlâ heyecanlandırıyor.” sözleriyle dile getiriyor.

İkinci yılında İstanbul’da yeni bir şube

Geleceğe yönelik planlarından bahseden Başoğlu, İstanbul’da ikinci bir şube açma hedefinde olduklarını belirtirken; yeme içme sektöründe farklı isimlerle ve mutfaklarla yakaladıkları sıcak ve yaratıcı çizgiyi yükselterek devam ettireceklerinin sinyalini veriyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın