Nestlé, Kahvenin Geleceği için Onarıcı Tarıma 1 Milyar İsviçre Frangı Yatırım Yapacak

Dünyanın lider gıda şirketlerinden Nestlé, 2050’ye kadar “Net Sıfır” emisyona ulaşma taahhüdü doğrultusunda, sürdürülebilirlik yolundaki çalışmalarına hız veriyor. Sürdürülebilirliği başlangıç noktası kabul ederek “koru-onar-yerine koy” vizyonuyla “Generation Regeneration” yolculuğuna başlayan Nestlé, onarıcı tarım çalışmalarını da ön plana koydu. Bu çerçevede, 10 yıl önce başlattığı Nescafé Plan’ın kapsamını genişleten Nestlé, kahve üretiminde onarıcı tarım çalışmalarını desteklemek için 2030 yılına kadar 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerinde yatırım yapacak.

Dünyanın 186 ülkesinde faaliyet gösteren Nestlé, 2050’ye kadar “Net Sıfır” emisyona ulaşma taahhüdü doğrultusunda geçen yıl hayata geçirdiği ve onarıcı tarım uygulamalarına odaklanan “Generation Regeneration” yolculuğuna devam ediyor. Kahve ve çikolatalarında kullandığı hammaddelerin sürdürülebilir tarım uygulamalarından elde edilmesini hedefleyen Nestlé, Nescafé liderliğinde 2010 yılında hayata geçirdiği Nescafé Planı’nı 2030 yılına uzanan bir stratejik bir çalışmayla genişletti.

Onarıcı Tarımda Çiftçilerle El Ele

Nestlé, Nescafé 2030 Planı için 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerinde yatırım yapacak. Şirket, karbon emisyonunu azaltmak, kahve sektörünün gelecek nesiller için büyümesini sağlamak ve çiftçileri ihtiyaç duydukları becerilerle donatmak için, onarıcı kahve tarımına geçişte çiftçilerle el ele verecek.

Hedef: 2030’a Kadar Kahvede Yüzde 50 Onarıcı Tarım

Nescafé 2030 Planı ile kahve çiftçiliği üzerinde global ölçekte gerçek bir etki yaratmayı amaçlayan Nestlé, yeni uygulamalarıyla tarım arazilerinin korunmasına, biyoçeşitliliğin geliştirilmesine ve ormansızlaştırmanın önlenmesine katkıda bulunacak. Sürdürülebilir kahve çiftçiliği uygulamalarına geçişte çiftçilere eğitim olanağı, teknik yardım ve yüksek verimli kahve fideleri sağlayacak. Temin ettiği kahve çekirdeklerinin yüzde 50’sini 2030’a kadar onarıcı tarım uygulamalarından sağlama hedefini benimseyen şirket, yenileyici tarım uygulamalarını değerlendirmek üzere de çiftçilerle birlikte çalışacak. Bu kapsamda kahvesinin yüzde 90’ını temin ettiği yedi kilit menşe ülke olan Brezilya, Vietnam, Meksika, Kolombiya, Fildişi Sahili, Endonezya ve Honduras’a odaklanacak. Nescafé, karbondioksitin atmosferden uzaklaştırılmasını sağlamak için kahve çiftliklerinin içerisine ve çevresine 2026 yılına kadar 20 milyon ağaç dikecek.

Nestlé Türkiye Nescafé İş Birimi Genel Müdürü Hüseyin Necdet Kalkan ise şunları ekledi: “Milyonlarca insanın hayatına dokunan dünyanın lider kahve markası Nescafé olarak, küresel kahve çiftçiliği üzerinde gerçek bir etki yaratmayı hedefliyoruz. Kahvenin çevre ve doğa üzerinde pozitif bir etki yaratmasını istediğimiz kadar, geçimini kahveden sağlayan çiftçilerin de sosyal ve ekonomik anlamda gelişmesini ve kalkınmasını istiyoruz”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın