Londra’nın En İyi Uzakdoğu Restoranları

Asya kıtasının yemekleri Avrupa kültürü için de her daim farklı ve merak uyandırıcı bir konumda. Şefler bu mutfağın yemeklerini gelenekselliği koruyarak misafirlerine sunarken, yenilikçi yaklaşımlar da katıyor. FoodinLife 82’nci sayısı için Londra’nın en iyi Uzakdoğu restoranlarını mercek altına aldık.

İkoyi

Londra’nın merkezinde bulunan İkoyi için Uzakdoğu mutfağını Afrika mutfağı ile birleştirdiğini söylesek, yanılmış olmayız. Michelin yıldızlı restoranın şefi Jeremy Chan, menüsünde geleneksel Uzakdoğu yemekleri ile Afrika malzemelerini birleştirerek; her iki mutfak kültürüne de farklı bir bakış açısı kazandırarak, bu maceracı yolculuğuna misafirlerini de dahil ediyor. Menüde ayrıca deniz ürünleri, et yemekleri, sebzeler ve tahıllı yemekler bulunurken, restoranın özel bir tadım menüsü de mevcuttur.

Nobu London

Dünya çapında üne sahip ve dünyanın birçok yerinde Nobu restoranlarının açılmasına öncü olmuş şef Nobu Matsuhisa’nın açtığı Nobu London, Japon ve Peru mutfağını bir araya getiren, Londra’nın en ünlü fine dining Uzakdoğu restoranlarından biridir. Şehrin gözde semtlerinden biri Mayfair’de bulunan restoranın menüsünde geleneksel Japon yemeklerinin modern yorumları ile Peru yemekleri ve dünya mutfakları yer alıyor. Özel bir gastronomi deneyimi için ideal bir seçim olan Nobu London’da sushi, sashimi, tempura, grill yemekleri ve daha pek çok lezzetli seçenek mevcut.

A. Wong

Üç yıldızlı Michelin restoranı olan A.Wong’da; şef Andrew Wong, tabaklarını hazırlarken modern Çin mutfağına odaklanıyor. Kaliteli ve taze malzemeler kullanan Wong, misafirlerine yaratıcı yemekler sunuyor. Özellikle dim sum’ları ile bilinen mekânın menüsünde ayrıca noodle, pirinç ve et yemekleri gibi geleneksel Çin yemekleri bulunurken, restoranın özel bir tadım menüsü de mevcut. Geleneksel fikirleri, modernite ile birleştiren A.Wong’a ister öğle yemeği ister akşam yemeği için gelinebilir.

Akira Restaurant

Londra’nın en iyi Japon fine dining restoranlarından biri olan Michelin yıldızlı Akira, adını şef Akira Shimizu’dan alıyor. Minimalist ve şık bir dekorasyonu olan restoran, aynı zamanda Japon kültürünü de yansıtıyor. Şef Shimizu, kendi yorumunu ekleyerek geleneksel Japon yemeklerini misafirlerine sunuyor. Öğlen ve akşam yemekleri bulunan restoranda, kaliteli malzemeler kullanılıyor. Öğlen menülerinde misafirlere zengin bento box’lar sunulurken; menüde ağırlıklı olarak sashimi, sushi, tempura, robatayaki, izakaya gibi yemekler yer alıyor. Restoranın ayrıca özel bir omakase menüsü bulunurken, mekânın barında kaliteli sake, şarap ve kokteyller misafirlere sunuluyor.

Endo At The Rotunda

Londra’nın Soho bölgesinde yer alan Endo, geleneksel Japon mutfağına modern bir yaklaşım getirmekle bilinir. Japonya’nın en saygın restoranlarında çalışarak deneyimlerine deneyim katan şef Endo Kazutoshi tarafından kurulan mekân, kaliteli ve taze malzemelerle misafirlerini karşılıyor. Mekânın menüsünde sushi, sashimi ve geleneksel Japon yemekleri yer alır. Bunun haricinde restoranın menüsünde ayrıca omakase menüsü de bulunmakta.

Sosyal Medya'da Paylaşın