Kerzz ve Akdeniz Üniversitesi İş Birliği ile Gastronomi Öğrencilerine İş Hayatında Zirve Deneyimi!

Akdeniz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adem Arman, eğitim ve teknolojiyi birleştiren Kerzz ile yapılan işbirliği hakkında konuştu. Arman, bu işbirliği ile gastronomi bölümü öğrencilerine iş hayatında tatlı bir başlangıç sunduklarını dile getirdi.

Akdeniz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adem Arman, Akdeniz Üniversitesi’nin saygın bir noktada olduğuna ifade ederken, 1982 yılında kurulan üniversitenin önemine şu sözlerle değiniyor, “Üniversitemiz, öğrencilere geniş bir eğitim yelpazesi sunmanın yanı sıra, Akdeniz kıyılarına yakın bir konumda yer almasıyla da dikkat çekiyor. Üniversitemizin amacı, öğrencilere kaliteli eğitim ve araştırma fırsatları sunarak, onları gelecekteki kariyerlerine hazırlamak.”

Hedef: Yiyecek-içecek alanına hakim bireyler yetiştirmek

Arman, ayrıca gastronomi bölümünün son 5 yıldır devlet üniversiteleri arasında taban puan sıralamasında birinci olduğunu söylerken, öğrencilere sağladığı faydaları da detaylandırıyor: “Bölüm yapısal olarak üç ana akademik disiplini bünyesinde barındırıyor. Bu disiplinler; gastronomi, turizm ve işletmecilik. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümümüz, öğrencilere bu alanda teorik ve pratik beceriler kazandırmak amacıyla lisans ve lisansüstü programlar sunar. Bu programlar, yemek hazırlama tekniklerini öğretmenin yanı sıra; gıda güvenliği, menü planlaması, restoran yönetimi gibi konuları da içerir. Öğrenciler, bölümümüzde mutfak uygulamaları ve işletme yönetimi alanlarında kendilerini geliştirebilirler.” Buna ek olarak Adem Bey, gastronomi bölümünün alanındaki yenilikleri sürekli olarak inceleyen, alanda araştırmalar yapan, yiyecek-içecek alanına hakim bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini de söylüyor.

Akdeniz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adem Arman, gastronomi öğrencilerini iş dünyasına hazırlama konusunun çok önemli olduğunu, hem teorik bilgi hem de uygulama fırsatları sunduklarını ifade ediyor: “İş yerinde eğitim programı öğrencilerin mesleki kazanmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda sektördeki profesyonellerle bağlantı kurmalarına olanak tanır. Ayrıca, iş dünyasındaki değişen trendlere ayak uydurmak için danışma kurulumuzla birlikte müfredatımızı hedeflerimiz doğrultusunda güncelliyoruz.”

Kerzz ve Akdeniz Üniversitesi iş birliği 

Kerzz ile yapılan iş birliğinin öğrencilerin iş dünyasına hazırlanmasında önemli bir rol oynadığından bahseden Adem Bey, Kerzz’in sektöre yön veren bir yazılım firması olarak fakülte ile yapılan iş birliği sonucunda gençlere deneyim sunmak adına tüm ihtiyaçları karşılamasında büyük bir memnuniyet yaşadıklarını anlatıyor. “Kerzz, öğrencilerimize restoran otomasyonu alanında farklı bir fırsat sunarak, teorik bilgilerini pratiğe dökme ve endüstri deneyimi kazanma şansı veriyor. Bu iş birliği, geleceğin restoran yöneticilerini ve şeflerini yetiştirmemize yardımcı oluyor ve bu öğrencilere daha iyi bir başlangıç yapmalarına katkıda bulunuyor. Bu tür destekler, gastronomi öğrencilerinin iş dünyasına daha hazırlıklı bir şekilde adım atmalarına yardımcı oluyor ve biz bu tür iş birliklerini büyük bir değer olarak görüyoruz” diyor Arman.

Kerzz ile Akdeniz Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bu iş birliğinin hem eğitim hem de endüstri açısından büyük bir kazanç sunduğunu sözlerine ekleyen Doç. Dr. Arman, “Öğrencilerimize pratik bir deneyim sunmanın yanı sıra restoran işletmeciliği ve stok kontrolü gibi önemli konularda da değerli bilgi ve beceriler kazandıran bu iş birliğinin, gelecekteki gastronomi liderlerini yetiştirmeye yardımcı olacağına inanıyoruz” diye konuşuyor ve bu tarz iş birliklerini teşvik etmeye devam edeceklerini söyleyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın