İstanbul’un En İyi Esnaf Lokantaları

Çeşit çeşit çorbasından zeytinyağlısına, sebzesinden et ve tavuk yemeklerine… İster bir sabah çorbasında ister öğle ya da akşam yemeklerinde her gün çıkan taze ve lezzetli yemekleriyle misafirlerini ağırlayan mekanlardan biridir esnaf lokantaları. Bazıları yeni açılmıştır müdavimleri vardır bazıları asırlardır ayaktadır nesilden nesile hizmet eder. Yeni sayımızda İstanbul’un iç ısıtan esnaf lokantalarını inceliyoruz.

Mahir Lokantası

Şişli’nin Osmanbey semtinde bulunan Mahir Lokantası, 2015 yılından beri misafirlerini ağırlıyor. Temiz ve klasik bir esnaf lokantası olan bu yer, geleneksel Anadolu mutfağı yemeklerine bünyesinde barındırıyor. Bununla beraber Mahir Lokantası; odun fırınında pişen lahmacunlardan kebaplara, mezelerden ara sıcaklara hatta salatalara kadar geniş bir ürün yelpazesinde hizmet veriyor.

Hünkâr Lokantası

İlk olarak Fatih’te kurulan Hünkâr Lokantası, 70 yılı aşkın tecrübesiyle lezzetlerini sunuyor. Zengin bir menüye sahip olan Hünkâr’da kaliteli ve taze ürünler kullanılıyor. Zeytinyağlılardan hamur işlerine, sebze ve et yemeklerinden tatlılarına geniş bir yelpazede hizmet veren mekanın yönetimi Feridun ve Galip Ügümü tarafından gerçekleştiriliyor.

Kanaat Lokantası

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda hizmet veren Kanaat Lokantası, 1933 yılından beri Osmanlı ve Türk mutfaklarını misafirlerine sunuyor. Mekan, günlük ve taze ürünlerle üretim yapıyor. 100’ü aşkın zeytinyağlı seçeneği sunan Kanaat Lokantası’nda sıcak yemeklerden tatlılara birçok farklı alternatif mevcut.

Nato Lokantası

Tezgahında günlük ve taze yemeklere yer veren Nato Lokantası, 1952 yılından beri hizmet veren esnaf lokantalarından biri. Öğle saatlerinde hızla tükenen yemekleri ile lezzetin ne kadar kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Kebabından sarmalara birçok ürünü misafirlerine servis eden mekanın özellikle kabak tatlısı ve sütlacı öne çıkıyor.

Yanyalı Fehmi Lokantası

Anadolu Yakası’nın bir başka gözde esnaf lokantası olan Yanyalı Fehmi, Kadıköy Çarşısı’nın kalbinde yer alıyor. Ulaşım konusunda da misafirlerine bir zorluk yaratmayan mekanda lezzetlerle beraber müşteri memnuniyeti de başrolde. Mevsimselliğe önem veren Yanyalı Fehmi’de günlük hazırlanan yemekler, her misafirinin damak zevkine hitap ediyor.

Hacı Abdullah Lokantası

Sultan Abdülhamit’in isteğiyle 1888 yılında açılan Hacı Abdullah Lokantası, köklü bir geçmişe sahip. Geçmişten gelen geleneksel yemeklerle birlikte yöresel ürünleri de konuklarına servis eden mekan, menüsünde taze ve mevsimsel ürünlere yer veriyor. Zeytinyağlılardan sıcak yemeklere birçok çeşidi bünyesinde bulunduran Hacı Abdullah Lokantası’nda kıvamı zor tutturulan keşkek özellikle misafirlerin favorilerinden biri.

Balkan Lokantası

Öğle vakitlerinde kapısında sıra olan mekanlardan biri Balkan Lokantası. Tencere yemeğine dair her bir lezzeti misafirlerine sıcak sıcak servis eden mekan, Beşiktaş civarındaki birçok kişinin favorisi. Etli yemeklerden zeytinyağlılarına, çorbalarından tatlılarına damaklarda iz bırakan Balkan Lokantası’nın tatlıları da sıklıkla öneriliyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın