Elite World ile Dünden Bugüne İz Bırakan Lezzetler: Van Kahvaltısı

Elite World Hotels & Resorts, Van Kahvaltısını dünyalara duyurmak için proje başlattı. Bu projeyle birlikte hem Türk kültüründeki kahvaltı çeşitliliğini gösterecek hem de yerel ekonomiye destek olacak.

Dünyanın her yerinden konuklarını ağırlayan Elite World 11 oteli ve 5 bine yakın yatak kapasitesiyle yaklaşık 50 yıldır turizm sektöründe yerini yeniliklerle birlikte koruyor. Sıradaki yeniliğinde Van kahvaltısını otellerindeki menüye de ekleyecek olan Elite World, İstanbul’dan Van’a kadar Türkiye’nin farklı şehirlerindeki misafirlerine lezzetlerini sunacak.


Envai çeşit lezzet sunumu

“Van kahvaltısı” menüsünde otlu peynir, süzme bal, Van kavut tozu, Van ceviz reçeli, yayık tereyağı, murtağa, cacığı, Van çöreği, Siirt tahini ve Mardin pekmezine kadar yer alan lezzetlere sahip. Bunun yanında ürünler düzenli aralıklarla bölgenin yerel üreticiler tarafından temin edilecek.


“Sadece misafirleri ağırlamak değil”
Türk misafirperverliğini en iyi şekilde temsil ettiği yaklaşımın onları kültürümüzle tanıştırmaktan geçtiğini söyleyen Elite World Hotel CEO’su Orkun Petekçi, ülkemize gelip misafirimiz olan konuklarına kültürel değerimizle tanıştırmayı amaçladıklarını anlattı.

Kültürel ve gastronomik anlamda önemli olan bu projenin yöresel damak tadını koruma ve geniş kitlelere tanıtmak için yerel kurumlar tarafından da bir süredir çalışmalar yapılıyor.  2020 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin girişimleriyle “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” resmi olarak tanıtıldı. Ayrıca Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van kahvaltısının küresel bilinirliğini artırmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla her yıl haziran ayının ilk pazar gününün UNESCO tarafından “Dünya Kahvaltı Günü” ilan edilmesi için girişimin de bulundu.

Sosyal Medya'da Paylaşın