Coca Cola’dan ‘zombi’ marka temizliği!

Coca-Cola Company bünyesinde 400’ün üzerinde farklı marka ile varlığını sürdürüyor. Bu markaların geleceği ile ilgili Coca-Cola CEO’su James Quincey‘den çarpıcı açıklamalar geldi.

Coca-Cola, bu yılın ilk 6 ayında işletmenin genel performans düzeyinin altında başarı yakalayan markalarını “zombi marka” olarak tanımlıyor. Bu markaları tespit edebilmek için 2020 ilk çeyrek ve ikinci çeyrek verilerinin analizi yapılıyor. Quincey, işletmenin marka portfoyünde bulunan 400 markanın yarısından fazlasının piyasadan kaldırılabileceğini ifade etti. Piyasadan kaldırılacak “zombi markaların” hangileri olacağı henüz açıklanmadı.

“Zombi markalar” işletme cirosunun yaklaşık %2’sini oluşturuyor. Zombi markalar %2 gibi düşük bir ciro payını sahip olmasına rağmen %98 ciro payını oluşturan markalar kadar kaynak aktarımına ihtiyaç duyabiliyor. Quincey, %2’de bulunan markaları güçlendirmek yerine işletmeye daha yüksek ciro sağlayan markalara yoğunlaşmaya ve onların performansını artırmaya yönelik çalışmalara odaklanacaklarını belirtiyor.

Satışlar 7,2 milyar dolar düştü

Pazarlamasyon’da yer alan habere göre, Coca-Cola CEO’su James Quincey’nin böyle bir strateji değişimine gitmesine neden olan önemli boyutlardan birinin işletmenin 2020 ilk 6 ay performansı olduğu söylenebilir. 2020’nin ikinci çeyreğinde Coca-Cola işletmesine bağlı markaların satışları %28 düştü. Bu da yaklaşık 7,2 Milyar Amerikan dolarına karşılık geliyor. 2019 ve 2020 yılı temmuz verileri karşılaştırıldığında 2020’de yaklaşık 1,76 Milyar Amerikan Doları düşüş görülüyor.

Coca Cola, 2019 yılının temmuz ayındaki verilere dayanarak aynı yıl içinde 275 farklı ürünün üretimini ve satışını durdurmuştu. Pandemi süreci ve ilk dalganın sonuçlarının ardından 200 ve üzerinde markanın varlığı sona erdirilecek ve bu markaların ürün dizileri sonlandırılacak.

Coca Cola’nın satışlarının düşmesinin ana nedenlerinden biri “sosyal mesafe” kuralından ötürü “on-trade” yani anında satış kanalına bağlı satışlardaki düşüşten kaynaklanıyor. Cafe, restoran, stadyumlar, tiyatro ve sinemalar gibi satış kanalları pandemi ile birlikte durma noktasına geldi.

Coca Cola CTO’su Nancy Quan, yapılacak marka eksiltmesinin ardından devam edilecek markalardaki ürünlerde “tüketim trendlerinin” daha çok dikkate alınacağını ifade etti. Bu trendler doğal aromalı ürünler, şekersiz ürünler, sodalı ürünler gibi ürün çeşitlerine odaklanılmasına neden olacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın