Big Chefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan: “Restoran sektöründe bir patlama olacak”

Koronavirüs salgınının dünyada etkileri git gide artarken sektör profesyonellerinden gündeme dair değerlendirmelerini almaya devam ediyoruz.

Big Chefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan, salgından gıda ve endüstriyel ekipman firmalarının hepsinin etkileneceğini dile getirerek, “Hijyen ve güven ön plana çıkacak” dedi.

Bu süreçten gastronomi sektörünün de değişerek çıkacağını ifade eden Aslan, “Bence daha fazla yerel ürün kullanacağız. İthalat ve ihracat etkilenecek. Belki başka kurallar gelecek. Çünkü hayat bize yaşatarak öğretiyor. Restoranların çalışma tarzında düzenlemeler olur diye düşünüyorum. Belki sokak yemeklerinin hijyen denetlemeleri çok fazla olacak. Salgını yaşamış bir insan bundan sonra her şeye dikkat edecektir” açıklamalarında bulundu.

“Restoran sektöründe bir patlama olacak”

Big Chefs olarak gıda denetimlerine her zaman dikkat ettiklerini de sözlerine ekleyen Murat Aslan şöyle devam ediyor: “Bu iş toparlandıktan sonra insanların zorunlu olarak evde kalmalarından dolayı restoran sektöründe bir patlama olacak. İşlerimizin yükselecek gibi düşünüyorum. Ancak bu 3 aylık kayıp gelecek seneyi bile etkileyecek gibi duruyor. Öte yandan paketli gıdalara güven açısından yönelim olacak. Big Chefs üzerinden baktığımız zaman bizim gibi zincir firmalara daha çok denetleme geliyor ve biz de zaten oldukça dikkatliyiz. Zaten gastronomiyi bölümlere ayırarak denetlemeleri yoğunlaştırmaları lazım.”

Kitap projesi “Bir Aşçının Dünlüğü”nden de söz eden başarılı şef sözlerini şöyle noktalıyor: “Günlük ismini ben buldum ve o bakış açısıyla bir şeyler yazıyordum zaten. Bilgileri biriktirirken bir kitap oluştu, İnoksan destek olmak istedi vs derken 4 sene önce başladık. 75 okula yakın okul gezdik ve sadece 3 okula iki kere gitmişimdir. Gidebildiğim kadar okula gitmek istiyorum. 100’ü görmek istiyorum.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın