Beta Gıda, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nü İstanbul’da Kahvenin İlk Kavrulduğu Beta Yeni Han’da Kutladı

Beta Gıda, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nü 16. yüzyılda İstanbul’da kahvenin ilk kavrulduğu yer olma özelliğini taşıyan sembolik yapılarından Beta Yeni Han’da, bol köpüklü Beta Ala Türk Kahvesi eşliğinde, değerli kahve otoritelerinin bir araya geldiği özel bir etkinlikle kutladı.

Geçmişimize ve geleneklerimize sahip çıkıp zengin kültürümüzü tarihimizden bugüne gelen lezzetlerle yaşatmayı önemseyen Beta Gıda, Türk kültürünün yerel lezzetlerimizle tanıtılmasında kilit rol oynayan 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nde, köklerinden aldığı kültürel birikim ve manevi değerleri konuklarına tarihi yarımadada bulunan Beta Yeni Han’da yaşatarak, bu özel günü kahvenin ilk kavrulduğu yerde kutladı. Beta Yeni Han’da Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin Türk Kahvesi kültürüne yönelik fotoğraflarının yer aldığı bir bölüm de oluşturuldu.

Etkinliğe katılım gösteren konuklara, Beta Gıda’nın kahve kategorisinde yer alan ve Türk Kahvesi’nin eşsiz lezzetini yeniden yorumlayarak damak zevkine en uygun harmanla hazırlanan bol köpüklü Beta Ala Türk Kahvesi ikramı yapıldı.

Beta Yeni Han ev sahipliğinde, kumda pişirilen, eşsiz lezzeti ve kokusuyla Beta Ala Türk Kahvesi eşliğinde gerçekleşen, Türk kahvesine dair ilgi çekici bilgilerin paylaşıldığı etkinlik, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Beta Gıda İstanbul Şube Müdürü Hatice Uğur ve Kahve Danışmanı ve Yazar Cenk Girginol’un katılımıyla gerçekleşti.

“Beta Yeni Han’da Türk Kahvesi’ne Ahde Vefa’’ teması çerçevesinde işlenen ve Türk kahvesinin dünden bugüne geçirdiği serüvene değinilen etkinlikte geleneksel Türk müziğinin önemli enstrümanları arasında yer alan kanun ve keman dinletisi eşliğinde Türk Kahvesi seremonisine de yer verildi. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim yaptığı açılış konuşmasında Dünya Türk Kahvesi Günü’nün önemine değinirken; Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı kahve ile teknolojinin ilişkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim konuşmasında, “TKKAD (Türk Kahvesi ve Kültürü Araştırmaları Derneği) iki binli yılların başında yabancı kahve yapma yöntemleri ve markalarının ülkemizde giderek daha tanınır hale gelmesi ile popülaritesi azalan Türk Kahvesi’nin geleceği konusunda endişe duyan bir grup gönüllü tarafından 2008 yılında kuruldu. Türkiye’de ve dünyada birçok önemli aktivitenin merkezinde yer alan bu sivil toplum kuruluşu, 2012 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte UNESCO’nun “Dünyanın somut olmayan kültür mirasları” listesine Türk Kahvesi’nin dahil edilmesi konusunda bir müracaat dosyası üzerinde çalışmaya başladı. UNESCO, 2013 yılında Türk Kahvesi’ni bu çok prestijli listeye ilk giren ”Kültür içeceği” olarak onurlandırdı. Dernek, Topkapı Sarayı’nda 4 ay süren bir sergi, Türk Kahvesi konulu 6 kitabın yayınlanması, Türkiye’de ve 29 ülkede sayısız aktivitede yer alınması gibi çok sayıda organizasyonun içinde oldu ve olmaya da devam ediyor.’’ dedi.

Kahve Danışmanı ve Yazar Cenk Girginol ise Türk kahvesinin tarihini ve Türk kahvesi ile ilgili bilinmeyenleri seçkin davetlilerle paylaştı. Cenk Girginol Türk kahvesinin kültür yapısına değinirken şu önemli vurgulara dikkat çekti: “Türk Kahvesi yetiştirilen bir kahve çeşidi değil, bir pişirme yönteminin adıdır. Sadece bir içecek de değildir, bir kültürü yaşanmışlık ve oluşturduğu toplum normlarından başlayarak sunumundaki seremoni ve içildikten sonraki falına kadar yaşatır. Kız isteme törenlerinden cenazelere kadar hayatın iyi ve kötü her anında başrolde eşlikçi, geleneklerin oluşumunda aktif rol oynar. Bunun için de dünyadaki diğer kahve çeşitlerinden ayrılır. Dünya Türk Kahvesi Günü’nü kutlarken bu ayrıştırıcı yanları ile teknolojinin birleşimini de beraberine kattığımızda ilerleyen süreçte dünyanın her yerinde Türk Kahvesi keyfini yaşamamız artık hayal değil.”

Beta Gıda, dünya gastronomisinde önemli bir yere sahip olan Türk kahvesini lezzetli ve geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Beta Âla serisi ile dünyaya tanıtıyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın