Berker Bülbüloğlu: “Farklı olmak, en iyi servisi yapmak ve çalışanlara değer vermek benim en önem verdiğim unsurlar”

Holiday Inn Ankara ve NAYA Restaurant’ın işletmeciliklerini sürdüren Ankaralı iş insanı Berker Bülbüloğlu, hem turizm hem de yeme-içme sektöründe kendinden emin, vizyoner bir bakış açısıyla ilerlemeye devam ediyor. Hem bu alandaki yatırımları değerlendiren Bülbüloğlu, ayrıca Türkiye’de HoReCa sektörünü yorumluyor.

Doğma-büyüme Ankaralı olan iş insanı Berker Bülbüloğlu; UCLA Sertifika Programı, Los Angeles DeVry Üniversitesi İşletme ve Pazarlama Bölümü, Portekiz’de IHG Hotel General Manager Sertifikası’nın da aralarında bulunduğu birçok önemli alanlardaki eğitimleri hanesine ekliyor. 2018 yılında Ankara Sanayi Odası Meclis Üyeliği’ne seçilen Bülbüloğlu, 2018-2022 arasında TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Delegeliği yapıyor. 

İş hayatına inşaat sektöründe başlayan Bülbüloğlu, devamında Ankara’da Holiday Inn’de otel işletmeciliği yapıyor ve Holiday Inn oteller zincirinin Ankara’daki ilk franchise’ını açıyor. Ardından yemek sektörüne giriş yaparak 4 Temmuz 2022’de Ankara Atakule’deki Naya Restaurant’ı Ankaralıların hizmetine sunuyor.

“İyi iş yapmak ve farklı olabilmek”

Restoran ve otel işletmeciliğini halihazırda devam ettiren Berker Bey’e bu iki alandaki yönetim yaklaşımını sorduğumuzda, “Benim için en önemli olan iki olgu var: İyi iş yapmak ve farklı olabilmek” diyerek sözlerine başlıyor. Turizm ve yiyecek içecek sektörü ile çok yakından ilgilenen Bülbüloğlu, yurt dışındaki ülkelerdeki servis sektörlerini ve iyi restaurantları çok incelediğini belirtirken, onları Türkiye’ye getirmekten ve iyi hizmeti benimsemekten hiç vazgeçmediğini şöyle ifade ediyor: “Bu sektörde detaylar çok önemli. Tüm detaylarıyla işin içine girmeniz gerekiyor. Bir de çalışanlarınıza değer vermek ve onların mutluluğunu önemsemek gerekiyor. Özetle, ‘farklı olmak, en iyi servisi yapmak ve çalışanlara değer vermek’ benim en önem verdiğim unsurlar.”

Yatırımcı olmak konusunda cesur olmayı ve risk almayı bilmek gerektiği düşüncesinde olan genç iş insanı, kendisini bu bağlamda cesur bulduğunu söylüyor ve devam ediyor: “Bunlardan önce dünyadaki ve ülkemizdeki konjonktürel değişkenleri iyi değerlendirmek gerekiyor. En başarılı yatırımcı, rasyonel kararlar alabilen yatırımcılardır. Yani risk almaktan korkmayacaksınız ancak reel ekonomiyi ve yeni gelişmeleri iyi izleyeceksiniz.”

“Çalışanlarımız bizim paydaşlarımız”

Çalışanlarına değer vermek konusu açılmışken Berker Bey’e onların motivasyonu ve gelişimi konusunda nasıl bir yol izlediklerini şu sözlerle anlatıyor: “Çalışanlarımız bizim paydaşlarımız. Onlar olmazsa işletmeler olmaz. Önce bu anlayışa sahip olmalısınız. Gelişmeleri yakından takip edip, en iyi şekilde uygulayabilmenizin en önemli koşullarından biri de çalışanların eğitimi. Biz periyodik olarak çalışanlarımıza dil eğitimi ve sektörel eğitimler veriyoruz” diyor.

Çalışanların motivasyonunun artmasının işletmenin de en iyi şekilde çalışması anlamına geldiğini belirten Bülbüloğlu, “Bunun için çalışanlarınızla yakından ilgilenmeniz, gelecek kaygılarına ilişkin çözümler bulmanız ve onların ‘sağlıklı bir paydaş’ olarak sizinle hareket etmesini sağlamak gerekiyor” diyerek çalışanlarına ne kadar önem verdiğini ortaya koyuyor.

Berker Bülbüloğlu’nun gelecek planları

Türkiye’de gelişen her sektörü gibi HoReCa sektörü de bir o kadar gelişmeye açık ve gelişim gösteren bir alan. Birçok faktörden etkilenen bu alanı Berker Bey, ekonomik gelişmelerin bu sektörü çok yakından ilgilendirdiğini söylerken, finansal ve reel ekonomiyi de iyi izleyerek ona göre pozisyon alabilmenin mühim olduğunu belirtiyor. Aynı şekilde Bülbüloğlu, bu sektörün ülkemizde gün geçtikçe ivme kazandığını sözlerine eklerken, “Özellikle dünya standartlarında daha çok işletme açılıyor ve kaliteye önem veriliyor. Sektörün evrensel standartlarda hizmet vermeye yönelik yatırım yapması, sektörün gelişimine katkıda bulunacaktır” diyor.

İşletmeciliği çok sevdiğini söyleyen iş insanı Berker Bülbüloğlu, Ankara Atakule’nin tepesindeki 360 derece dönen katta yer alan restoranı tekrar açmayı ve modern Türk mutfağı sunmayı planladığını söylüyor ve açılışı 4 ay sonraya hedeflediklerini belirtiyor. Gelecek planlarını anlatmaya devam eden Bülbüloğlu, “İstanbul ve Bodrum’da iki ayrı yer açma planımız var. Onların da hazırlıkları sürüyor ancak bununla kalmayacağız. Yurt dışında da restoran işletmeciliği yapacağız. Yurt dışı fizibilite çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın