Asuman Kerkez’den Orkide Zeytin Dalından Tadında Hikayeler: “Mitolojide ve Mutfakta Zeytinyağı”

“Zeytin için aşkla: Milas’ta Hasat Zamanı” sloganıyla yola çıkan 8. Milas Zeytin Hasat Şenliği’ne konuk olan gastronomi yazarı, araştırmacı, öğretim üyesi Asuman Kerkez, Şef Özlem Mekik’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide bir tabiat harikası, mitolojide efsanelerin tanığı ve sağlık dostu bir ürün olarak antik çağdan günümüze ulaşan zeytinyağının öyküsünü anlattı.

Avrupa Birliği’nden coğrafi tescil belgesine sahip Milas zeytinyağının tanıtımını, kaliteli zeytinyağı üretimini ve zeytinyağı kullanımını artırmayı hedefleyen 8. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde “Orkide Zeytin Dalından ile Asuman Kerkez’den Tadında Hikayeler: Mitolojide ve Mutfakta Zeytinyağı” başlıklı söyleşide Asuman Kerkez, zeytinin Anadolu’da derin bir kültürü barındırdığını ve tarihte, mitolojide, dinlerde, sanatta ve sağlıkta çok önemli olduğunu belirtti.

Gastronomi yazarı Asuman Kerkez, “Antik dönemde adına kanunlar çıkarılan, kadim Anadolu uygarlıklarında beslenmede önemli bir yere sahip olan, ünlü tıp hekimlerinin reçetelerine giren zeytin ve zeytinyağı, aynı zamanda kültür ve sanatta da kendisine geniş yer buldu. Bu nedenle Orkide Zeytin Dalından ile birlikte zeytin ve zeytinyağı anlatmak, bir taraftan da bu kültüre sahip çıkmayı önemsiyorum. Aynı zamanda zeytin ve zeytinyağına gönül veren emekçi kadınlarla bu güzel söyleşide yer almak daha da keyifli oldu.” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın