Almanya Türkiye için yeni kurallar getirdi!

Geçtiğimiz günlerde Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla’yı kapsayan 4 il için seyahat kısıtlamalarını gevşetme kararı alan Almanya, Türkiye için yeni kurallar getirdi.

Berlin’in aldığı karara göre Türkiye’den Almanya’ya sadece AB içinde oturma izni olan Türk vatandaşları seyahat edebilecek. Seyahatten 48 önce koronavirüs testi yaptıran ve test sonucu negatif çıkan yolcular uçağa alınacak.

Testi negatif çıksa da, Türkiye’den Almanya’ya dönen herkes 14 gün karantinaya tabi tutulacak. Almanya’ya gelişten en erken 5 gün sonra yapılacak koronavirüs testi de negatif çıkanlar, zorunlu karantinadan muaf tutulacak.

Türkiye’den döndükten sonra zorunlu karantinaya alınanların ücret kaybı karşılanmayacak ve bu süreç yıllık izinden sayılmayacak.

Türkiye’ye giriş sayısı da azaldı

Salgın nedeniyle AB ülkelerinin Türkiye’ye uyguladığı seyahat kısıtlamaları, Avrupa’dan karayoluyla ana vatana giden Türkiye kökenli göçmen sayısının ciddi biçimde azalmasına neden oldu.

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 1 Haziran-24 Ağustos tarihleri arasında giriş-çıkış yapanların sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 azaldı.

Türk makamlarının açıkladığı verilere göre, 2019 yılında Haziran-Ağustos döneminde Kapıkule’den 1 milyon 352 bin 787 kişi giriş, 1 milyon 31 bin 93 yolcu da çıkış yaptı.

Bu yıl ise, aynı dönemde giriş yapanların sayısı 471 bin 287, çıkış yapanların sayısı da 357 bin 783 oldu.

Sosyal Medya'da Paylaşın