158 Yıldır Eminönü’nde Aynı Yerinde: Altan Şekerleme

Karagözoğlu Emin Bin tarafından 1865 yılında Emin.nü’nde kurulan tarihi bir şekerci Altan Şekerleme. Tarihi şekerciyi şu anda 5’inci ve ilk kadın nesli olan Arzu Altan Batılı işletiyor. 158 yıldır istikrarlı bir şekilde lezzetini koruyan Altan Şekerleme’nin tarihini ve ürünlerini anlatan Arzu Hanım, gelecek hedeflerini de yeni sayımıza anlatıyor.

Karagözoğlu Emin Bin tarafından 1865 yılında kurulan Altan Şekerleme’nin 5’inci kuşak temsilcisi Arzu Altan Batılı, Altan Şekerleme’nin tarihini şu sözlerle anlatıyor, “Emin.nü’ndeki şimdiki yerinde kurulan Altan Şekerleme, 1. Dünya Savaşı’na kadar Karagözoğlu Emin Bin tarafından çalıştırılır. Ailemizin lakabı ‘Karagözoğulları’ olmasına rağmen, soyadı kanunuyla birlikte ‘Altan’ soyadını almışlar. Dükkanın ismi de bu tarihten sonra ‘Altan Şekerleme’ olarak değişir.”

158 yıllık istikrar

İşletme halihazırda 5’inci ve ilk kadın nesli olan Arzu Altan Batılı tarafından yönetiliyor. 16’ncı yüzyıldan bu yana lokum üretimine devam eden tarihi şekerci, geniş bir ürün gamına sahip olduklarını söyleyen Arzu Hanım, www.altansekerleme.com sitesinden detaylara ulaşılabildiğini söylerken, 158 yıldır istikrarlı bir şekilde misafirlerine aynı lezzetleri sunmanın arkasında yatan gücü şöyle anlatıyor, “Aynı tadı ve kaliteyi yıllarca sürdürülebilmemizin arkasında, çıraklıktan yetişen ustalarımız, nesilden nesile aktarılan ürün reçetelerimiz, geleneksel yöntemler ile üretim, yıllardır aynı firmalardan ürün tedariği, günlük taze ve butik üretim ve en önemlisi nesillerdir bizi tercih eden müşterilerimiz ile her ürün özelinde tadım ve görüşlerini almak olarak sıralayabiliriz.

Altan Şekerleme’yi rakiplerinden farklı kılan özelliklere de değinen Arzu Hanım, “Nesillerdir bizi tercih eden müşterilerimizin, yediği her üründe çocukluğunda yediği ve hatırladığı aynı tadı sunmamız, kaliteden ödün vermeden taze ve butik üretim. Üretim yelpazesinde tecrübemizin olmadığı farklı kategorilere girmemek gelenekselliğimizi, kalitemizi, bizimle bütünleşmiş eski lezzetlerimizi, tarihimizi ve dokumuzu korumamız” diyor.

Lokumdan şekerlemelere geniş bir ürün gamı

Meyveli lokumları sezona yönelik meyvelerden tercih ettiklerini söyleyen Batılı, kavunlu lokumlarının sadece yaz aylarında, balkabaklı lokumların ise sadece kış aylarında satıldığını anlatıyor. Misafirleri arasında en popüler lezzetlere değinen Arzu Hanım, “Akide şekerinde 14 farklı çeşidimiz var: tarçınlı, susamlı, naneli, limonlu ve fındıklı en popüler akide şekerlerimiz arasında. Kavunlu ve limonlu & naneli ise en yeni lezzetlerimiz. Lokumlarımızın ise 25 farklı çeşidi var. En popülerleri; güllü, damla sakızlı, limonlu, portakallı, kayısılı, tarçınlı ve üzümlü. Klasiklerden ise çifte kavrulmuş Antep fıstıklı lokum” diye anlatıyor.

Altan Şekerleme 5’inci kuşak temsilcisi Arzu Altan Batılı, ayrıca helvalarda ve şekerlemelerde favori olanlara da değinmeden geçmek istemiyor, “Helvalarımız 6 çeşit ve günlük üretiliyor. En popüler olan helvalarımız; Antep fıstıklı tahin helva ve kürek helvamız. Yaz aylarında ise yaz helvası dediğimiz badem helvamız tercih ediliyor. Şekerlemelerimizde en popüler olanlar ise Alaca ve Halka şekerler, çocukluğun en nostaljik lezzetleri arasında yer alıyor.”

Altan Şekerleme’nin nesillerdir aynı ailenin işlettiği butik bir işletme olduğunu anlatan Arzu Hanım, mevcut dokuyu ve lezzetleri koruyacak şekilde, günümüz ticaret modellerine yavaş yavaş entegre etmeye başladıklarını söylüyor, “2022 yılı itibariyle perakende satışımıza ilave olarak e-ticaret satışlarına başladık. Kaliteden ödün vermeden, nesillerdir bizi tercih eden müşterilerimizin memnuniyetini Türkiye’nin her köşesine ulaştırmayı ve lezzetlerimizi yeni müşteriler ile buluşturmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullanan Batılı, 2025 yılına kadar yurt dışında belli yerde butik satışlar yapabilme planı içerisinde olduklarını belirterek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın