‘Yıllanmış Festival’ Fişekhane’de!

Tarihi dokusu, açık alanları, kültür sanat ve gastronomi etkinlikleriyle şehrin yeni buluşma noktası Fişekhane, 11-12 Şubat tarihlerinde ‘Yıllanmış Festival’e ev sahipliği yapıyor. Festivalde katılımcılar; ünlü degüstatör, şefler ve alanında uzman konuklarla buluşacak. 

Bu sene ikincisi düzenlenecek olan ‘Yıllanmış Festival’, kapılarını 11-12 Şubat’ta açmaya hazırlanıyor. Festival; söyleşiler, atölyeler, tadım seansları, konserler gibi farklı ve interaktif etkinlikleri bünyesinde barındırıyor. Kendisi gibi yıllara meydan okuyan Fişekhane’de hayat bulan Festival’de katılımcılar, ünlü degüstatör, şefler ve alanında uzman konuklar ile buluşuyor. Festival yıllandıkça lezzetlenen tatları ve kültürleri sunarken, profesyonellerin birikimlerini misafirlerine aktaracak.

Bu sene katılımcılar Yıllanmış Festival’de ünlü degüstatörler ile birlikte fermente ve distile tatların tarihi yolculuğuna çıkacak, yıllanmış aromaları ve eşlikçilerini deneyimleyecek, konserler ile eğlenceli vakit geçirecekler. Farklı tarzlarda, kitleleri kendilerine hayran bırakan isimler Yıllanmış Festival sahnesine konuk olacak.

Festival konser programı

11 Şubat Cumartesi günü festivaldeki konser programı Türk Alternatif Rock türünün en çok dinlenen temsilcilerinden biri olan Yaşlı Amca grubu ile başlayacak. Kendine özgü tarzı ve dünyaca ünlü şarkılarıyla Sena Şener ve Türkiye elektronik müzik sektöründe dikkat çekici Omeria ve Batu boris ikilisi  Depart (live) de festivalde sahne alacaklar.

12 Şubat Pazar günü ise dillerden düşmeyen şarkılarıyla müzik tarihine adını yazdıran Bülent Ortaçgil sahne alıyor olacak. Türkiye’de caz davulunun öncülerinden Ferit Odman ve saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Ercüment Orkut kontrbasta Kağan Yıldız ile Ferit Odman’ın oluşturduğu Quartet grubu da Pazar günü sahne alırken Program; Anadolu’nun yerel ezgilerini postmodern bir anlayışla elektronik müzik olarak sunan Anatolian Sessions ve  Nu-jazz, funk, etnik ve dünya müziği türleri ile kültürlerini harmanlayan Emiran ile devam edecek.

Yıllanmış söyleşiler

Ünlü degüstatörler, şefler ve alan profesyonellerinin bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracakları keyifli Söyleşiler de festival programında yer alıyor. İzleyiciler, festivalin ilk günü Seray Kocaemre’nin ‘Çal Bağ Yolu: Bir Teruar Keşfi’ isimli söyleşisinde Çal’ın bağcılık hikayesini, bölge teruarını kendi adıyla anılan üzüm çeşidini, doğal ve tarihi güzelliklerini keşfedebilecekler.

Festivalin ilk gününün bir diğer söyleşisi de Cüneyt Uygur’un Anadolu, Mezopotamya ve Levant merkezli olduğu bilinen bağcılık ve bağ ürünlerinin antik tarihini anlatacağı ‘Şarabın Kadim Tarihi’ isimli söyleşisi.

Yine Festivalin ilk günü Umut Karakuş ve Cem Karakuş söyleşileri ile izleyenlerle buluşacak.

Festivalin ikinci günündeki ilk söyleşi Umut Şamiloğlu’nun ‘İskoçya’nın Yaşam Suyu’ adlı söyleşisi. Katılımcılar Distile içki kültürü ve onların özelliklerini öğrenerek İskoç tatlarının gizemini bulabilecekler.

İkinci günün diğer söyleşilerinden biri ise Rafet İnce’nin ‘Yemekte Şarap Eşleşmesi’. Katılımcılar Yemek ile uyumu olacak seçimin nasıl yapılacağını ulusal ve uluslararası ödüllü şeften dinleyebilecekler. İkinci gündeki bir diğer söyleşi ise Cüneyt Uygur’un ‘Anadolu Üzümleri ve Tadımlar’ adlı söyleşisi. Katılımcılar Anadolu’da yetişen üzümler ve lezzetleri hakkında bilgi edinirken tadım esnasında hangi aromaların peşine düşeceklerini fark edecekler.

‘İki Gün Sürecek Söyleşi’ programında ise Serap Kahraman’ın ‘Şarap Nasıl Tadılır?’ adlı söyleşisi var. Katılımcılar tadımın inceliklerini, seanslardan önce söyleşiler ile öğrenecekler.

Deneyim atölyeleri ve tadım seansları

Katılımcılar farklı kültürlere ait lezzetlerin yapımını “Yıllanmış Atölyeler” de öğrenecekler. Katılımcıların Sushi hakkında tüm merak ettiklerini öğrenerek kendi sushilerini yapabilecekleri, SushiCo Executive Japanese Chef Yutaka Hoshino / Sushi Yapımı Atölyesi programda yer alıyor.

Yıllanmış Festival katılımcılarına iki gün boyunca Tadım Seansları’nda farklı tatları deneyimleyebileceği alanlar da sunuyor. Festival boyunca günde 2 seans olarak gerçekleşecek seanslar, 13:00-17:00 ve 17:30-22:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Zaman geçtikçe güzelleşerek ona meydan okuyan tatların nostaljik tınılar ve modern estetikle birleştiği, unutulmaz deneyimlerin bir arada bulunduğu Yıllanmış Festival katılımcıları ile buluşmaya hazırlanıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın