Yılbaşı sofraları pakete girdi

Pandemi yasakları kapsamında evlerde karşılanmaya hazırlanan 2021 için kapalı olan yeme içme mekânları paket yılbaşı menüsü oluştururken, oteller ise özel müzik listeleri sunuyor.

Yeme içme mekânlarının kapalı olması ile evlerde geçirilecek olan yılbaşı akşamı için ‘paket servisler’ devreye girecek. Restoranlar, kişi sayısına ve pakete göre yılbaşı klasiği olan hindi menüleri, meyhaneler paket meze servisine hazırlanarak yeni nesil bir yılbaşı akşamına imza atacak. Paket yılbaşı sofralarının maliyeti 50 TL’den başlıyor, 600 TL’ye kadar çıkıyor.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre; Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre 2019’da en fazla kartlı ödeme adedi 23 milyon işlemle 31 Aralık’ta yılbaşı alışverişlerinde gerçekleşmişti. Burada eğlence mekanları ve yiyecek alışverişlerinin önemli bir pay aldığı görülmüştü. Bu dönemde kapanan yeme içme mekanları ise paket servislerle ayakta kalmaya çalışırken, bir taraftan da yeni yıl sofraları için özel menüler hazırlanıyor.

Yeme içme sektörünün ayakta kalma mücadelesinin devam ettiğini, yeni yıl için farklı konseptlere hazırlandıklarını anlatan Gezi İstanbul ve Agora 1890 mekânlarının sahibi Mimar Hakan Kıran, son 22 yıldır çalıştıkları şeflerle tüketicilere ulaştıklarını aktardı. Bu dönem için hindi menüleri ile yılbaşı pastası ve mezelere ilgi olduğunu aktaran Hakan Kıran, “Yılbaşı için tüketicilere farklı seçenekler sunuyoruz. Mezeleri, ara sıcakları ve seçme lezzetleri UV sterilizasyonu güvencesiyle tüketicilerimize ulaştırırken her buluşmaya eşlik eden ve yıllarca unutulmayan şarkılarını bir liste ile sunuyoruz. El yapımı gerçek çikolatalarla yılbaşı pastası ve yeni yıl sofralarının vazgeçilmez lezzeti hindi siparişleri de ilgi görüyor” diye konuştu.

Otellerin yeni yıl programları gelen kısıtlama kararları ile birlikte online müzik platformları üzerine taşındı. Bazı oteller DJ’ler ile gerçekleştirdikleri anlaşmalar kapsamında yılbaşı akşamı için oluşturulan özel listeleri online platformlar üzerinden yayınlayarak müşterilerine sunuyor. Bazı oteller yılbaşı akşamına özel menülerini devam ettirirken, yeni yılın ilk günü için brunch ve fidan dikimi gibi etkinliklerle kısıtlamalar altında yeni yılı karşılamaya hazırlanıyor.

Pandemi nedeniyle şirketler ve dernekler de yılbaşı kutlamalarını online platformlara taşıdı. Bazı oteller ise yılbaşı ağacı süslemelerini, tehlikeli hastalıklarla mücadele eden çocuklar için bir iyilik ağacına dönüştürürken, yeni yılı otellerde karşılayacak otel müşterilerine ağaca asılı karekodlar üzerinden derneklere bağışta bulunma imkanı sunuluyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın