Xanty Elías, 2021 Bask Mutfağı Dünya Ödülü’nü kazandı

Şef Xanty Elías, gastronomi yoluyla olumlu değişim yaratan şeflere adanmış bir ödül olan Bask Dünya Mutfak Ödülü’nün sahibi oldu. İspanyol şef, çocukların yüzde 40’ının aşırı kilolu veya obez olduğu İspanya’da, okullarda sağlıklı beslenmeyi öğretme konusundaki çalışmaları ile bu ödüle layık görüldü.

Avrupa’nın ikinci en yüksek obezite oranına sahip olan İspanya’nın güneyindeki okullarda, çocukluk çağı obezitesi ile mücadele eden Elias, “”Mutluyum ve BCWP’ye minnettarım. Gastronominin ve şeflerin toplumu daha iyi bir geleceğe doğru geliştirebileceğini göstermek harika. Çocukların daha gençken yedikleri yiyecekler hakkında bilinçli kararlar vermelerine izin vermek, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir gelecek için onların temelidir” dedi. Bu yıl altıncısı düzenlenen Bask Dünya Mutfak Ödülü’nün jüri başkanlığını Joan Roca yaptı.

Elías’ın eski restoranı Acánthum, Endülüs eyaleti Huelva’da Michelin yıldızı kazanan ilk restoran oldu. Tamamen sürdürülebilirliğe odaklanan bir restoran olan Finca Alfoliz ise yakında Aljaraque’de kapılarını açacak. Elías, restoranlarına ek olarak, 2018’de Fundación Prenauta’nın lansmanı da dahil olmak üzere Huelva’nın yararına birçok sosyal projeye katıldı. ‘Los Niños se Comen El Future’ (çocuklar geleceği yer) girişimi, öğrencilere geleneksel Endülüs tariflerinin nasıl pişirileceğini, nasıl sağlıklı beslenileceğini ve matematik ve kimya gibi akademik konuların yemek pişirmeye nasıl uygulanacağını öğretmeyi amaçlıyor. Elias “iyi beslenmek parayla değil, bilgiyle ilgilidir” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın