Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina fresh tatlılar sunuyor

Türkiye’nin en güzide otellerinden biri olan beş yıldızlı Wyndham Grand Istanbul Kalamış, Asya kıtasında konumlanıyor. Otel misafirlerine Doğu ile Batı’nın kesiştiği noktaya zahmetsizce ulaşma imkanı sağlarken, Kalamış Marina’ya karşı konumuyla da Marmara Denizi’nin nefes kesen manzarasını sunuyor. Wyndham Grand Istanbul Kalamış’ta patisserie ürünleri ile farkını ortaya koyan Executive Pastry Chef’i Sedat Yaman, “Misafirlerimizin istekleri bizim için değerli” diyor.

Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina’ya, iş ya da tatil seyahatleri için gelen misafirler, dünyanın gözbebeği İstanbul´da konaklama şansı elde ederken, uluslararası standartlarda hizmet alarak aynı zamanda eşsiz misafirperverliğin tadına varıyorlar. Sedat Yaman, “Misafirlerimizin keyifle tadacağı lezzetleri yaratmak için ekip olarak gayret gösteriyoruz. Toplantılara ve düğünlere özel çalışmalar yapıyoruz” diyor.

“Ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım”

Mengen Anadolu Aşçılık Lisesi mezunu olan Yaman, beş yıldızlı otellerde farklı pozisyonlarda görev alıyor. Son olarak Wyndham Grand İstanbul Kalamış’ta ise Executive Pastry Chef olarak çalışmalarını sürdürüyor. Yurtdışında çeşitli organizasyonlarda gala yemeklerinin tatlılarını hazırladığını ifade eden başarılı şef, “Uluslararası arenada düzenlenen yarışmalara katıldım. Bronz, gümüş ve altın madalyalar alarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım” ifadelerini kullanıyor.

“Jigger Kitchen & Bar, Anadolu Yakası’nın en iddialı mekânı olmaya aday”

Sedat Yaman, Covid-19 salgınının menülere de etki ettiğini, misafirlere direnç katacak ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacak lezzetler yarattıklarını ifade ediyor. Yaz sezonuna özel fresh tatlılar da hazırladıklarını sözlerine ekleyen başarılı isim, “Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in terasında yer alan ‘Jigger Kitchen & Bar’ yenilenen dekorasyonu, zengin kokteyl menüsü ve enfes marina manzarası ile Anadolu Yakası’nın en iddialı mekânı olmaya aday. Her detayından haz alacağınız, şehrin ve yazın keyfini çıkaracağınız Jigger Kitchen & Bar, misafirlerine dünya mutfağından eşine az rastlanan özel bir menü sunuyor. Bu bizi bir adım öne çıkarıyor” açıklamalarında bulunuyor.

“Yaz aylarında meyveli ve hafif tatlılar sunuyoruz”

Yaman, iddialı olmadığı hiçbir ürünü menüye koymamaya her zaman özen gösteriyor. Menüdeki bütün lezzetlerde iddialı olduğunu belirten başarılı şef sözlerini şöyle sürdürüyor: “Deneme yanılma yöntemiyle ortaya çıkardığım kendime özgü tatlılarla birlikte, misafirlerimizin her zaman talep ettiği klasikleri menümüzde bulabilirsiniz. Misafirlerimizin istekleri bizim için değerli. Onların keyif alacağı lezzetler yaratmaya çalışıyoruz ve bu minvalde her zaman yeni şeyler deniyoruz. Bununla birlikte yaz aylarında daha çok ferahlık hissi veren, meyveli, hafif ve benzeri tatlılar sunuyoruz. Kış aylarında ise tatlılarımızın misafirlerimize direnç katmasına özen gösteriyoruz. Bununla birlikte kimyasal madde ve gıda boyası gibi ürünleri tercih etmiyorum. Renklendirme yapacağım zaman meyvelerin özünden faydalanıyorum. Mesela kırmızı için vişneden, turuncu için portakaldan, siyah için bitter çikolatadan, yeşil için fıstıktan yararlanıyorum.”

Dünya arenasında adından söz ettirmek ve en önemlisi de Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için her zaman çalışmaya ve kendini geliştirmeye devam edeceğini belirten Sedat Yaman son olarak, “Yeni lezzetler peşinden koşmaya ve ürünlerimi tadan insanların gözlerindeki mutluluğu görmenin vermiş olduğu hazla işimi yapmaya keyifle devam edeceğim” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın