Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Bora Usal: “Pandemi sürecinde paydaşlarımızın ihtiyaç duydukları bilgiye erişimlerini kolaylaştırdık”

Sektör profesyonelleriyle birlikte Unilever Masabaşı Sohbetleri’nde ‘normalleşme sürecinde toplu tüketim alanlarının tekrar açılması ve gıda güvenliğinin önemi’ konusunu ele aldık. Süreçle ilgili açıklama yapan Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Bora Usal, gıda güvenliğinin sadece gıda üretimini yapan işletmelerin değil, yeme-içme sektöründeki tüm paydaşların ortak sorumluluğu olduğunun altını çizdi.

Unilever Food Solutions bugüne kadar hep ‘Destekle, İlham Ver, Geliştir’ felsefesi ışığında çalışmalarını yürütüyor. Dolayısıyla marka salgın öncesinde nasıl ki sektördeki paydaşlarının yanında yer alıyorsa, salgın döneminde de yanlarında olmayı sürdürüyor, normalleşme sürecinde de aynı şekilde ilerliyor.

Bu dönemde gıda güvenliği konusunda paydaşlarının ihtiyaç duydukları bilgiye erişimlerini kolaylaştırdıklarını ifade eden Bora Usal, “Güvenilir Eller gıda güvenliği eğitimimizi ücretsiz olarak kullanıma sunduk. Öte yandan pek çok işletme ekonomik olarak zorlandığı bir süreç yaşadı. Bu sebeple Reztoran.com ile bir araya geldik ve #YarınınLezzeti girişimini hayata geçirdik. #YarınınLezzeti girişimiyle herkesi Reztoran.com üzerinden bir hediye kartı alarak en sevdikleri restoranlara bugünden destek olmaya çağırdık. Gastroinisiyaitif ve Metro ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ‘Küçük İşletmem Projesi’ ile yeme-içme sektöründeki küçük işletmelere bu zor günlerde destek verdik. Bunlara ek olarak müşterilerimize paket serviste dikkat etmeleri gereken noktalar ve bu konuda misafirleriyle nasıl iletişime geçebilecekleriyle ilgili ipuçlarından oluşan bir rehber hazırladık. Catering sektöründeki paydaşlarımıza bu dönemde misafirlerine sunabilecekleri besleyici ve özel tarifler hazırladık. Ayrıca Canlı Şef Desteği hizmetimizle de web sitemizden şeflerimizin sorularını yanıtlamayı sürdürdük” diyor.

“Güvenilir Eller Gıda Güvenliği eğitimimizi ücretsiz olarak erişime açtık”

Gıda güvenliği her zaman olduğu gibi sektörün en öncelikli gündem maddesi oluyor. Unilever Food Solutions’ın bu konuda yaklaşık 4 yıl önce attığı çok önemli bir adımı var: Güvenilir Eller Gıda Güvenliği. 4 yılda 56 bin mutfak çalışanına ulaşan eğitimlerine, salgın döneminde koronavirüse özel yeni bir modül eklediklerinin müjdesini veren Usal, “Eğitimin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için ücretsiz olarak herkesin erişimine açtık. Gıda güvenliği aslında yalnızca koronavirüse karşı değil tüm zararlı mikroorganizmalara karşı dikkate almak zorunda olduğumuz bir konu. Güvenilir Eller eğitimlerimizi zaten sürekli yeni modüllerle güncelliyorduk. Önümüzdeki günlerde de yeni ve dönemin ihtiyaçlarına yönelik eklemelerle eğitimlerimizi sunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

“Hellmann’s lezzetlerimiz işletmelerde hijyenik sunumlarla misafirlerle buluşuyor”

Güvenilir Eller eğitimleri normalleşme sürecinde de ücretsiz olarak erişime açık. Oteller, catering şirketleri ve restoranlar olmak üzere bu dönemde tüm müşterilerden önemli geri bildirimler alan Unilever Food Solutions, bunlar ışığında ihtiyaçlarını anlamaya ve bu ihtiyaçları karşılayacak rehber içerikler, çözümler ve bugünün ihtiyaçlarına yönelik ürünler sunmaya devam ediyor. “Hellmann’s markamızla hayata geçirdiğimiz ‘tek kullanımlık’ serimiz ile işletmelerin Hellmann’s lezzetini hijyenik bir sunumla misafirlerine ulaştırmalarını sağlıyoruz” diyen başarılı yönetici sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Önümüzdeki süreçte bu serimizi daha da genişletmeye devam ediyor olacağız. Bir diğer örnek ise her şey dahil otellerin büfelerinde ortaya çıkan yeni gereklilikler. Bu değişim doğrultusunda biz de yeni reçete ve ürün çözümleri üzerinde çalışıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre sadece Avrupa’da her yıl 23 milyon insan gıda güvenliğinin yetersizliği sebebiyle hastalanıyor, 4700 kişi ise hayatını kaybediyor. Unilever Food Solutions olarak gıda güvenliği konusunda attığımız adımlarla sektöre ilham kaynağı olduğumuzu düşünüyorum.”

Sosyal Medya'da Paylaşın