TURYİD geleneksel yılbaşı yemeği sektör profesyonellerini buluşturdu

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği’nin geleneksel yılbaşı yemeği, sektör yatırımcıları ve profesyonellerini bir araya getirdi. Allpoints Group bünyesindeki Akbabalı Restoran’da Ayhan Çarıkçılar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen geceye TURYİD Başkanı Kaya Demirer, Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen, BigChefs kurucusu Gamze Cizreli, Develi Restaurant temsilcisi Nuri Develi, BTA Food and Service Group CEO’su Sadettin Cesur, Happy Moon’s kurucusu Hüseyin Aymutlu, Köşebaşı Restoran sahibi Ali Akkaş, Yalı 77 kurucusu Ebru Koralı, Güral Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Harika Güral, The Galliard sahibi Ahmet Uras, Baydöner CEO’su Bülent Polat, L’tera Restaurant kurucusu Celal Akkök, Bistro 33 kurucu ortağı Özlem Özkan ve sektörün değerli paydaşları katıldı.

Gelecek yıl için iyi dileklerini konuklarla paylaşan TURYİD Başkanı Kaya Demirer, “Pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında yeme-içme sektörü geliyor. Dileğim, 2022 yılında pandeminin olumsuz etkilerini geride bırakarak sektörün daha da güçlenmesi ve yeni yatırımlarla bu dönüşümün desteklenmesi” dedi.

2022 yılında bir dizi yeni projeye imza atmaya hazırlanan yeme-içme sektörü, ekonomi ve istihdama katkı sağlıyor. Gelecek yıl için olumlu ön görülerde bulunan sektör profesyonelleri yatırımları hızlandırmayı hedefliyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın