TÜROFED ve Google Türkiye’den dev iş birliği!

Google ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), pandemi koşullarının zorunlu hale getirdiği dijital dönüşüm sürecinde turizm işletmelerini desteklemek amacıyla güçlerini birleştirdi.

Google ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), pandemi koşullarının zorunlu hale getirdiği dijital dönüşüm sürecinde turizm işletmelerini desteklemek amacıyla güçlerini birleştirdi. İki kurum arasındaki iş birliği protokolü Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu ve TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşen törenle imzalandı.

Üç ayaklı dijital dönüşüm desteği

Dijital Beceriler, Turizm Sektörünün Geleceğine ilişkin İçgörüler ve İnovatif Turizm Ürün ve Hizmetleri olmak üzere üç temel konu üzerine odaklanıyor. İş birliğinin bileşenleri ile ilgili ayrıntılar şu şekilde:

*Online Turizm Eğitim Programı ile sektöre yeni dijital beceriler kazandırılırken, turizm işletmeleri ve çalışanları yeni dijital ürün ve araçlarla tanıştırılacak.

*Turizmciler  “işletmelerini nasıl dijitale taşıyabilecekleri, dijital tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini nasıl daha etkinlikle sürdürebilecekleri, online içerik geliştirme stratejilerini nasıl güçlendirebilecekleri  ve Google ürün ve servislerinin yanı sıra tüm dijital ekosistem oyuncularını tanıyarak dijital ayak izlerini nasıl büyütebilecekleri” hakkında bilgi sahibi olacak.

*Turizm ve seyahat sektörünün kısa, orta ve uzun vadeli görünümüne ilişkin içgörürlerini sektör temsilcileri ile paylaşarak önlerini daha iyi görmelerine, tüketici eğilimlerini daha net okuyabilmelerine ve daha iyi kararlar vermelerine katkı sunacak.

*Önümüzdeki dönemde turizm işletmelerinin dijital ürün ve servisler hakkındaki bilgilerini güncel tutabilmek için sektörü ilgilendiren yeni teknoloji ve araçlara ilişkin bilgilendirme çalışmalarını hayata geçirilecek.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünyanın değiştiğini, eskisinden farklı olduğunu göz ardı edilemeyeceğini söyleyerek, özellikle turizmde yeni anlayışların ve yaklaşımların yükselişte olduğunu görüldüğünü ifade etti. Ersoy,  sanal dünyanın tanıtımda ve kitlelere ulaşmada taşıdığı muazzam potansiyeli akılcı ve stratejik şekilde kullanmanın gayreti içinde olmak gerektiğine dikkat çekti. Ersoy, son bir yılda TGA ile esnek ve pandemide değişen şartlara ayak uydurabilen tanıtım kampanyası yapılmasının Türkiye turizmini olumlu etkilediğini de ekledi.

Keteloğlu: ”Ülkemiz global trendlerle uyumlu bir yapıya kavuştu”

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu pandemi döneminde ve sonrasında dijitalleşmenin önemini vurguladığı konuşmasında şunları söyledi: “Artık için bulunduğumuz ‘yeni normal’ koşullarında büyümenin ve rekabetçiliğin yolu, dijitale yönelmekten geçiyor.  Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA)  kuruluşuyla, ülkemiz global trendlerle uyumlu ve yeni ihtiyaçlara hitap eden yepyeni bir yapıya kavuştu. Biz de Google olarak, kurulduğu günden bu yana TGA ile birlikte çalışıyoruz, ve salgının ilk aylarında TGA’ya 2 milyon dolar tutarında bir Google reklam bağışı yaptık. TGA ile hedef tüketicilerine yönlendirme yaptık” dedi.

Keteloğlu, Google arama verilerine göre yurtdışından Türkiye’ye yapılan uçak bileti ve konaklama sorgularının bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 90’ın üzerinde büyüdüğünü belirterek, “Yurtdışından Türkiye’ye yapılan uçak bileti ve konaklama sorgularında nisan ayında 2019’un yarısı kadarken, haziran ayında aradaki fark yüzde 10’lara kadar düştü. Ayrıca Türkiye nisanda Yunanistan’ın gerisinde kalırken, haziran ayında yeniden öne geçti. Almanya, Polonya, Ukrayna gibi ülkelerde ise son aylarda Türkiye’ye olan aramalar aydan aya minimum yüzde 50 artıyor. Yurtiçi uçak bilet ve konaklama aramalarına bakarsak mayısın son haftasından itibaren 2020’nin üzerine çıktı. Bu yılın ikinci çeyreğinde ise ilk çeyreğe oranla yüzde 45 arttı” diye konuştu.

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır: “Hem işletmelerimizi hem de çalışanlarımızı çağın gerektirdiği dijital becerilerle donatabilmeyi hedefliyoruz”

Dijitalleşmenin tüm sektörlerde olduğu gibi turizmde de önemli konulardan biri haline geldiğini belirten TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, şunları söyledi: “Özellikle dijital platformlar, online içerik yönetimi ve veri analitiği turizm sektörünün yeniden eski canlılığına kavuşmasında bizlere yardımcı olacak ana başlıklar olarak karşımıza çıkıyor. Bu iş birliği ile dijital dünyanın sunduğu araçlardan daha iyi faydalanarak hem işletmelerimizi hem de çalışanlarımızı çağın gerektirdiği dijital becerilerle donatabilmeyi hedefliyoruz. Böylelikle bir yandan online içerik ve markalaşma, konularındaki yatırım kararlarımızı daha öngörülü ve stratejik şekilde verirken, bir yandan da dijital dünyanın sunduğu yeni ürün ve araçlardan hızla haberdar olabileceğiz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın