TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır: “Misafirlerimiz kısıtlamaya rağmen Türkiye’yi tercih ediyorlar”

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye’deki otellerin, restoranların, havalimanlarının, transfer araçlarının ve tedarikçilerinin sertifika alabilmek için uluslararası firmalar tarafından denetlendiğini söyledi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, COVID-19 salgını tedbirleri kapsamında hayata geçirilen güvenli turizm için, Türkiye’deki otellerin, restoranların, havalimanlarının, transfer araçlarının ve tedarikçilerinin sertifika alabilmek için bağımsız, uluslar arası firmalar tarafından denetlendiğini söyledi.

Çorabatır, gazetecilere yaptığı açıklamada, turizm işletmelerinin gerek misafirlerin gerekse çalışanların sağlığı için dünyadaki en kapsamlı ve şeffaf programı hayata geçirdiklerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde tüm paydaşların katılımıyla hazırlanan Güvenli Turizm Sertifika Programının dünyada bir ilk ve birçok ülkeye de örnek olduğunu anlatan Çorabatır, “Otellerimiz, restoranlarımız, havalimanlarımız, transfer araçlarımız, hatta otellerimize ürün veren tüm tedarikçilerimiz sertifika alabilmek için bağımsız, uluslar arası denetim firmaları tarafından denetlenmektedir” dedi.

Dünya turizmini derinden sarsan COVID-19 salgınının çıkardığı zorluklara karşın Türk turizm sektörü adına verilen sözlerin tümünü yerine getirmekten gurur duyduklarını anlatan Çorabatır, tesislerdeki hijyen ve sosyal mesafeye büyük önem verdiklerini kaydetti.

Turistlerde görülen vaka sayısı Dünya Sağlık Örgütü oranlarının altında

Misafirleri tatilleri boyunca rahat ve güvenli hissettirmenin sorumluluğuyla hareket ettiklerini vurgulayan Çorabatır, şöyle devam etti:

“Geçen yıl tatilleri sırasında COVID-19 testleri pozitif çıkan turistleri ve ailelerini tesislerimizde ücretsiz ağırladık, yeniden sağlıklarına kavuşmaları için elimizden geleni en iyi şekilde yaptık. Ailelerden özellikle bahsediyorum çünkü elimizdeki verilere göre dört kişilik bir ailede bir kişi pozitif olsa bile biz tüm aileyi ücretsiz ağırladık. Bunun dünyada başka örneği yok. Havaalanı transferlerini ücretsiz yaptık. Bilet değişikliğinden ücret almadık. Birçok ülke 2020’de PCR testine 100 avro ücret alırken, biz 30 avro gibi çok düşük bir ücrete yaptık.”

Geçen yıl Türkiye’ye gelen misafirlerde COVID-19 vaka sayısının Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan oranların çok çok altında olduğuna dikkati çeken Çorabatır, bunun da misafirlerin kaldıkları süre içinde herhangi bir bulaşa maruz kalmadıklarını gösterdiğini vurguladı.

“Kısıtlamaya rağmen Türkiye’yi tercih ediyorlar”

Çorabatır, otellerdeki personelde vaka sayısının da yok denece kadar az olduğunu kaydetti.

Tüm kısıtlamalara rağmen Türkiye’yi ziyaret eden misafirlerin, ülkelerine büyük bir mutluluk ve güvenle döndüklerini anlatan Çorabatır, “Misafirlerimiz ilk elden aldığımız tedbirlerin kapsamını gördükleri ve sunduğumuz hizmetin kalitesini bildikleri için ülkelerinin koydukları kısıtlamalara karşın bizi tercih etmeyi sürdürüyor. Ülkemize gelen misafirlerimiz yüksek hijyen ve hizmet kalitesiyle beraber, tamamen aşılanmış personelimizle tatilin tadını daha fazla çıkaracaklar” diye konuştu.

Çorabatır, artan maliyetlere rağmen hizmet kalitesinden taviz vermediklerini ifade etti.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın