TÜROB Başkanı Müberra Eresin: “Turizm sektörü Temmuz sonrası toparlanmaya başlayacak”

TÜROB Başkanı Müberra Eresin pandemi sonrasında turizm sektörünün en az 2-3 yıl parlayacağını belirtti.

Türkiye Otelcileri Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin 2021 sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü Gazetesi’nden Saime Başçı’ya konuşan Müberra Eresin, kış dönemini pas geçmeyi tercih eden otellerin haziran 2021’i hedef olarak belirlediğini kaydetti. Eresin, “İş alabilecek durumda olmamız uluslararası uçuşların açılmasına bağlı. Sıfıra indirmediğiniz bir hareketin tekrar ivme kazanması daha kolay olacaktır. Bu süreci en kısa zamanda tamamlayıp tekrar eski günlerimize dönmek istiyoruz” dedi.

Türkiye’deki otellerin Ocak-Ekim 2020 otel doluluklarının 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 47 düşerek yüzde 36 olduğunu kaydeden Eresin, ”İstanbul’da ise Ocak–Ekim 2020 döneminde doluluk oranı yüzde 50 düşüşle 38.1 oldu. Yıl geneli için her şeye rağmen bu oran göreceli olarak yüksekmiş gibi izlenim veriyor olsa da halen otellerin büyük bölümü kış sezonu için kapalı kalmaya devam ediyor. Açık olan şehir otellerinin doluluk oranı da yüzde 25-30 civarında” ifadelerini kullandı.

”Haziran-temmuz sonrası toparlanmaya başlayacak”

Turizm sektörü için 2021 sonrası için umutlu olduklarını kaydeden Eresin, 22desteklerin bu süreçte devam etmesi gerektiğini savundu. Eresin, “Herkes pandemi sürecinden çok sıkılmış durumda. İnsanlar bir an önce seyahate çıkmak istiyorlar ve bunun için şimdiden planlar yapıyorlar. Arama motorlarının raporlarına göre başta İstanbul ve Türkiye bugünlerde çok fazla gündemde. Dolayısıyla haziran, temmuz sonrası toparlanmaya başlayacak turizm sektörünün en azından önümüzdeki 2-3 yıl gerçekten parlayan bir sektör olacağına inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Sosyal Medya'da Paylaşın