TÜROB Başkan Yardımcısı Hediye Güral Gür: ”Sektör resmen can çekişiyor”

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkan Yardımcısı Hediye Güral Gür turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Posta Gazetesi’nde yer alan haberde sektörün can çekiştiğini ifade eden Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkan Yardımcısı Hediye Güral Gür’ün Posta Gazetesi Yazarı Şirin Sever’e verdiği röportaj özetle şöyle:

”Sektör resmen can çekişiyor”

“Hediye Güral sektörü değerlendirirken ilk söylediği şu: “Durumu geçen seneyle kıyasladığımızda sektör resmen can çekişiyor. Çarkın arasına birşey girdi ve makineler durdu. Hem personel açısından, hem bizim açımızdan şoktu…” Sektörün, ilk şoku atlattıktan sonra Turizm Bakanlığı’nın şart koştuğu ‘safe turizm’ belgesi için çalıştığını söyledi Güral; Haziran’dan bu yana da 6 bin tesis ‘safe turizm’ belgesi almış durumda. Peki müşteri var mı? Malum, turist gelmiyor, kongre turizmi yapılamıyor.

Güral rakamları verdi: “İstanbul’da otel doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55.2 azalarak yüzde 38.9 olmuş. 2019’da bu rakam yüzde 86.7. Antalya bölgesinde Ağustos 2020’de otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28.5 azalarak yüzde 59.7 olarak karşımıza çıkıyor. 2019 yılında bu rakam yüzde 83.5 imiş. Anadolu’da Ağustos 2020’de otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41.7 azalarak yüzde 35.8 olarak karşımıza çıkıyor. 2019’de ise rakam yüzde 61.4.” Rakamlara bakıp vehameti görmek mümkün.

Bodrum ve Çeşme’deki doluluğun asıl sebebi zengin Türklerin yurt dışına çıkamaması

Hediye Güral, şu andaki doluluğun da yazdan kaynaklı olduğunu söylüyor ve altını çiziyor: “Eylülden itibaren oranlar düşmeye başladı bile..” Güney’deki, Bodrum ve Çeşme’deki otellerin bu yaz dolu olmasının nedeninin, gelir düzeyi yüksek Türkler’in yurt dışına çıkamaması olduğunu söyleyen Güral; bundan sonra sektörü neler bekliyor anlattı:

  • Hastalık bu seviyede sürerse, ki rakamlarda artış olduğu ortada, iç turizm yani yakın bölge turizmi ağırlık kazanacak. Doğa içindeki oteller, sağlık turizmi ve kayak turizmi bu kışın gözdesi.

  • Uluslararası bazı tur operatörleri 27 Aralık 2020- 28 Mart 2021 tarihleri arasında direkt uçuşlarla Paladöken’de tatil imkanı sunacağını duyurdu.

  • Operatörlerin direkt uçuşlarla kayak tatili sunacağı bir diğer Türkiye destinasyonu ise Kayseri-Erciyes olacak. İsteyenler için Erciyes tatilleri, Kapadokya turları ile kombine edilebilecek.

  • Yine, Avrupa ve Rusya’dan Moskova, St. Petersburg, Rostov on Don ve Kazan’dan İstanbul uçuşlarıyla Uludağ ve Kartalkaya’ya yönelik tatil paketleri sunulacak.”

Sosyal Medya'da Paylaşın